Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pomnik powstańców wielkopolskich. Pleszew uczcił 100-lecie wybuchu powstania

Pomnik upamiętniający powstańców wielkopolskich stanął na pleszewskim rynku. W ten sposób miasto upamiętniło przypadająca na ten rok setną rocznicę jedynego polskiego zwycięskiego zrywu.

Od pomysłu do realizacji minęły trzy lata. W 2015 roku po raz pierwszy w gabinecie burmistrza Miasta i Gminy Pleszew spotkali się członkowie Komitetu Organizacji obchodów setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w skład którego weszli samorządowcy, historycy, reprezentanci różnych instytucji publicznych oraz osoby prywatne. - W inicjatywę powstania pomnika zaangażowani byli wszyscy pleszewianie. Najpierw opiniując jego projekt, a następie wpłacając pieniądze na jego budowę. Za to w tym miejscu wszystkim bardzo serdecznie dziękuję – mówił podczas uroczystości odsłonięcia pomnika Marian Adamek, burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Autorem pomnika jest artysta rzeźbiarz Grzegorz Godawa. Pomnik został odlany w pleszewskiej pracowni Juliusza Kwiecińskiego. Przedstawia dwie postacie: powstańca dopinającego przed wyruszeniem w bój szablę oraz wręczającego mu na pożegnanie ryngraf syna. Na płycie przed pomnikiem umieszczony został także napis:

„Nikt im iść nie kazał … poszli - bo tak chcieli”

Pleszewianom walczącym w zwycięskim

Powstaniu Wielkopolskim

Mieszkańcy Ziemi Pleszewskiej

1918-2018

Pomnik oficjalnie odsłonięto w poniedziałek. W uroczystej oprawie zapewnionej przez kompanię honorową 16. Batalionu Remontu Lotnisk w Jarocinie oraz Orkiestrę Reprezentacyjną Wojsk Lądowych we Wrocławiu, monument odsłonili: Olgierd Wajsnis - przewodniczący Rady Miejskiej w Pleszewie, Marian Adamek – burmistrz MiG Pleszew, Maciej Wasielewski – starosta pleszewski, ks. prałat Henryk Szymiec – proboszcz parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie oraz Michał Szymoniak – uczeń z Zespołu Szkół Publicznych nr 3 im. Powstańców Wlkp. w Pleszewie. Pomnik został poświęcony przez proboszczów parafii dekanatu pleszewskiego.

W trakcie uroczystości obecni byli: Kurkowe Bractw Strzeleckich z Pleszewa, Dobrzycy, Ostrzeszowa, Roszek i Witaszyc, oddając salwę honorową ku pamięci poległych. Patriotyczne pieśni i wiersze przypomnieli w krótkim programie artystycznym uczniowie Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie.

Uroczystość zakończyło złożenie wiązanek kwiatów oraz zniczy przez delegacje.

Przygotowania Pleszewian do walk o niepodległość, podobnie jak w całej Wielkopolsce, zaczęły się na długo przed wybuchem Wielkiej Wojny. Wydarzenia nabrały tempa w obliczu klęski Niemiec i rewolucji, jaka wybuchła na ich terenie. W Pleszewie, w którym od października 1918 r. istniał tajny komitet obywatelski z księdzem Kazimierzem Niesiołowskim na czele. Już w dniach 11-12 listopada, na wieść o wydarzeniach w Niemczech, doszło do rozbrajania niemieckich żołnierzy. Akcji tej przewodził porucznik Ludwik Bociański, który wyrósł na przywódcę wojskowego w Pleszewie. I zwyciężył bez walki.

Choć w samym mieście nie toczyły się walki powstańcze, pleszewianie aktywnie włączali się w walki na terenie całej Wielkopolski. 27 grudnia 1918 r. kompania pleszewska pod dowództwem Antoniego Kozłowicza wyruszyła do Poznania, aby zabezpieczać dworzec kolejowy. Następne prośby o pomoc nadeszły do Pleszewa z Ostrowa Wielkopolskiego, a także Ostrzeszowa. Pleszewianie walczyli także w okolicach Rawicza i Krotoszyna. Szacuje się, że w bezpośredniej walce zbrojnej uczestniczyło około 500 pleszewian, z których 400 zapłaciło życiem za walkę o niepodległość Polski. Symboliczny koniec zaborów w Pleszewie nastąpił 6 stycznia 1919 r., kiedy to na pleszewskim ratuszu umieszczono polskiego orła.

Niemal 100 lat później na pleszewskim ratuszu zawisła ponad 30-metrowa flaga z dwiema datami: 27 grudnia 2018 r. oraz 11 listopada 2018 r., będącymi symbolem naszej wolności.

AW, Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie małe

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1038 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: *11Treść komentarza: Tak wam dobrze teraz w tej 13--koalicji ??? --właśnie dziś podano o rozpoczęciu strajku głodowego przez górników w kopalni BOGDANKA !!! masowe kilkutysięczne zwolnienia ---Niemcy chcą tam umoczyć swoje łapy /// masowe , uzasadnione protesty polskich rolników , finansowa zapaść w szpitalach , polskie CAARGO przejęte , masowe zwolnienia , polska POCZTA ---- MAŁO WAM JESZCZE --JUŻ ONI WAM DOŁOŻĄ , BO MUSZĘ NIEMCOM --ZROBIĆ DOBRZE ---- CO WY CZYTACIE ?? , CO OGLADACIE ???-----JEDEN WIELKI WSTYD !!!!Data dodania komentarza: 16.01.2025, 17:24Źródło komentarza: Nawrocki na „urlopie” w Kaliszu. „Tu z Kalisza od was to płynie”Autor komentarza: kaliszanieTreść komentarza: I kto by pomyślał , że w takim małym Kaliszu --tylu TROLLI z PRZENICOWANEJ KOMUNY NA PEŁO . ---- CHWAŁA PANU DR. NAWROCKIEMU -- TAK TRZYMAĆ .POLSCE I POLAKOM PRZYSZŁY PANIE PREZYDENCIE !!!!!!!!! DZIĘKUJEMY ZA WIZYTĘ W NASZYM KALISZU . POLSCE I POLAKOM POTRZEBNY JEST WŁAŚNIE TAKI PREZYDENT .TYM RAZEM DOPILNUJEMY WYBORÓW !!! --nie będzie dziwnego głosowania do świtu ,,,Data dodania komentarza: 16.01.2025, 17:17Źródło komentarza: Nawrocki na „urlopie” w Kaliszu. „Tu z Kalisza od was to płynie”Autor komentarza: PytanieTreść komentarza: Jakie wady i zalety mają jedno i drugie?Data dodania komentarza: 16.01.2025, 16:57Źródło komentarza: Dramat obok szkoły. Na uczniów spadł ciężki przedmiot z budynkuAutor komentarza: KasiaTreść komentarza: Najgłubszy elektorat to POwcy ! Tusk zaciska nam pasa ,Polskę doprowadza do ruiny gospodarczej a oni go bronią ! Poczekajcie jeszcze trochę jak sprzeda Was Niemcom do zbierania szparag !!!Data dodania komentarza: 16.01.2025, 16:55Źródło komentarza: Nawrocki na „urlopie” w Kaliszu. „Tu z Kalisza od was to płynie”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama