Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nasi sąsiedzi będą mieć multimedialne Ławki Niepodległości

W czterech miejscowościach naszego regionu staną multimedialne Ławki Niepodległości. Projekt upamiętniający setną rocznicę przywrócenia Polski na mapy świata zainicjowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Ławki Niepodległości w sposób godny upamiętnią polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania.

Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

 Zdaniem Marty Rosiak, autorki zwycięskiego projektu ławki pomnikowej, historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają – wyjaśnia autorka projektu.

MON ogłosiło konkurs dla samorządów na dofinansowanie postawienia na swoim terenie Ławki Niepodległości. Dotacja wynosi 80%. MON zaakceptował wnioski 14 gmin z Wielkopolski, w tym czterech z naszego regionu: Nowych Skalmierzyc, Pleszewa, Krotoszyna i Turku. Samorządy te otrzymają po 30 tysięcy zł każdy na budowę Ławki Niepodległości.

AG, MON – materiały prasowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 30 km/h

Reklama