IV Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu ma bogatą tradycję organizowania konferencji i dyskusyjnych paneli poświęconych zarówno historii naszego kraju, jak i jego współczesnych problemów. Patron szkoły, Ignacy Jan Paderewski, pianista i mąż stanu, premier polskiego rządu w roku 1919, stanowił dodatkową motywację dla zorganizowania szeregu imprez z okazji stulecia odzyskania niepodległości. Konferencja, której pomysłodawcą był dr Marek Kozłowski, miała uzmysłowić młodym ludziom, z jakim trudem i w jakiej atmosferze państwo polskie budowało swą samodzielność po 123 latach niewoli. „Mój wykład dotyczył przede wszystkim tego, jak widziano tę niepodległość w dniu 10 czy 11 listopada w relacji polityków, literatów, mężów stanu” – powiedział historyk.
Kolejna prelegentka, Renata Jarentowska, prezentowała z kolei czas odzyskania niepodległości z perspektywy kobiet, by udowodnić, że ich walka – choć może niewidoczna i niedoceniana – miała ogromne znaczenie. „Ta walka odbywała się na różnych polach, w oświacie, w konspiracji. Niektóre kobiety walczyły w przebraniu, bo wiadomo, że Józef Piłsudski nie zgodził się na to, aby kobiety brały czynny udział w walkach zbrojnych, więc niektóre były tak bardzo zdeterminowane, że walczyły w przebraniu pod męskimi pseudonimami” – opowiadała polonistka.
LOMBARD: Przeżyj to sam, źródło: YouTube/oficjalna strona zespołu Lombard
„Od piosenki legionowej do rockowej, czyli polskie strofy o wolności i nadziei” – to z kolei tytuł wykładu Joanny Kucińskiej, która dokonała przeglądu zarówno pieśni niepodległościowych, jak i współczesnych piosenek popowych i rockowych, które również – choć młode pokolenia mogą tego nie wiedzieć – zawierały idee wolnościowe bądź podtrzymywały polskie społeczeństwo na duchu w czasach PRL. „Te piosenki, które nucimy, jak Lombardu Przeżyj to sam czy Mr Zoob Mój jest ten kawałek podłogi, które nota bene stało się ilustracją muzyczną w reklamie sklepu z panelami, przenoszą nas w czas zniewolenia, w świat problemów państwa totalitarnego, a młodzi ludzie ich tak nie odbierają, bo nie znają kontekstu historycznego, nie umieszczają tych piosenek w tym czasie, o którym my, pokolenie ich rodziców, pamiętamy” – mówiła druga z polonistek.
Pieśni niepodległościowe, piosenki o wolności czy protest songi zabrzmiały podczas konferencji nie tylko na ekranie, ale także na żywo w wykonaniu jednego z uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego.
RK, zdj. P. Jankowski
Napisz komentarz
Komentarze