Baszt wtopionych w mury obronne Kalisza było kilkanaście. Zachowały się dwie. Jedna to Wanatówka, druga – bardziej kojarzona jako baszta to ta nazwana imieniem córki jednego z kaliskich starostów, którą ojciec w budowli uwięził i którą od soboty ponownie można tam spotkać. - Góra baszty pomyślana jest jako miejsce prezentacji dwóch baśni: tej o Dorotce oraz żabach, które nie dawały spać św. Wojciechowi. Można obejrzeć animowane filmy na ich podstawie i spotkać bohaterów – mówi Agata Wierzejska z Urzędu Miejskiego w Kaliszu. - Dorotka tłumaczy się w sposób naturalny, była mieszkanką baszty. A legenda o żabach to łącznik Starego Miasta z lokacyjnym, które tutaj przenieśli książę Bolesław Pobożny i księżna Jolenta oraz łącznik Kalisza ze Szlakiem Piastowskim.
„Baśnie i Legendy Kaliskie” przed laty zebrał i opracował Eligiusz Kor-Walczak. Przy tworzeniu Centrum uczestniczyła rodzina autora zbioru. Dzięki temu, jak mówi jego syn Krzysztof Walczak, Baszta Dorotka to idealna lokalizacja dla takiego miejsca, dzięki któremu legendy mają szansę ponownie zawitać do domów kaliszan. - Nowoczesny przekaz to znakomita zachęta dla najmłodszych, aby sięgnęli w jakimś momencie po książkę i zapoznali się z legendami. Moment kiedy młodego człowieka zaczyna ciekawić historia miasta może mieć miejsce w Centrum, a później w naturalny sposób być kontynuowana przez lekturę - uważa.
Władze samorządowe mają nadzieję, że Centrum Baśni i Legend Kaliskich pozwoli mieszkańcom przypomnieć opowieści zakorzenione w naszym mieście, ale stanie się także początkiem szerokiej edukacji o historii Kalisza także poza jego granicami. - Każdy, nawet najmłodszy mieszkaniec Kalisza wie, że to najstarsze miasto w Polsce. Dzięki Centrum i osobom, które będą tutaj przyjeżdżać ta wiedza, często dla wielu zaskakująca, ma szansę w końcu zakorzenić się w świadomości ogółu – powiedział w trakcie otwarcia Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
W dole baszty można oglądać kopie dokumentów o lokacji miasta w obecnym miejscu. W ten sposób Kalisz mocniej wpisuje się w Szlak Piastowski, co było celem projektu, z którego pozyskano pieniądze na realizację zadania.
AW, zdjęcia autor, Anna Błaszczyk, Magdalena Bartnik
Napisz komentarz
Komentarze