40 milionów haseł w bibliotece ogólnej. Ponad 1 milion 300 tysięcy w języku polskim. Jednak te dane zmieniają się jak w kalejdoskopie. Każdego dnia dochodzi nowe hasło, a już istniejące są edytowane. Wszystko po to, by każdy z nas – za darmo – mógł pogłębiać wiedzę naukową, ale też często poszerzać informacje o rzeczach błahych. - Tematy kontrowersyjne, które budzą zaangażowanie to kwestie historyczne i polityczne. Myślę, że to nie jest zaskakujące. Natomiast jest dużo haseł niestandardowych, których tradycyjne encyklopedie nie opisują np. o przedmiotach życia codziennego, o różnych czynnościach i zjawiskach, które są nowe i nie wiemy czy one się utrzymają – mówi Tadeusz Rudzki ze Stowarzyszenia Wikimedia Polska. - Jest np. artykuł o selfie sticku, czyli o kijku do robienia zdjęć samemu sobie. I toczą się dyskusje, czy jest coś, co powinno się umieszczać w encyklopedii, czy jest to na tyle istotne zjawisko kulturowe, które warto opisywać.
Od 13-latka po 90-latla
A opisują wszyscy. Wikimania opanowała świat w 2001 roku. Przez prawie 20 lat w projekt zaangażowały się miliony osób. W Polsce to kilka tysięcy edytorów, chociaż zaangażowanych w tę społeczność jest nieco mniej.
Hasła piszą uczniowie szkół podstawowych, studenci, naukowcy. Od 13-latka – tyle ma najmłodszy odnotowany redaktor wolnej encyklopedii - do ponad 90-letniego edytora. - Artykuły powinny być encyklopedyczne. Muszą być weryfikowane za pomocą źródeł naukowych, które się umieszcza w bibliografii i przypisach i tworzy się tak, jak artykuły naukowe – wyjaśnia zasadę umieszczania haseł Celina Strzelecka, specjalistka ds. Glam w Wikimedia Polska. - Tylko tutaj nie własnej tezy, hipotez. Tworzymy jedynie na podstawie źródeł, które już istnieją.
Redaktorzy - pasjonaci
Najczęściej edytorzy to pasjonaci, którzy po pracy siadają do książek, artykułów, odwiedzają biblioteki i pogłębiają wiedzę o fascynujących ich zagadnieniach. A później dzielą się nią ze światem. Ten korzysta z niej intensywnie. - Im lepsza będzie informacja na Wikipedii tym lepsze będą decyzje lub lepiej będziemy się tymi informacjami posługiwać. Ludzie, którzy mają realny wpływ na nasze życie korzystają każdego dnia z Wikipedii. Dając im lepszą informację powodujemy, że cała nasza rzeczywistość staje się lepsza – tłumaczy ideę tworzenia Wikipedii Tomasz Bladyniec, jeden z jej redaktorów. – Wszystko to robią entuzjaści, którzy wgryzają się w książki, czytają różne źródła, ale też bardzo ważny jest pluralizm poglądów. Dzięki temu, że nasza społeczność jest duża i mamy ludzi o różnych poglądach, to pracując razem, jesteśmy w stanie znaleźć konsensus, który jest najbardziej zbliżony do obiektywnego widzenia.
Nie wszystko dozwolone
Chociaż zdarzają się sytuacje kiedy hasła są blokowane, a redaktorzy wyrzucani. Szczególnie, jeśli brakuje w nich obiektywizmu, kiedy propagują poglądy szkodliwe społecznie lub niektóre osoby. - To bardzo widoczne w okresie kampanii wyborczych, szczególnie przed wyborami samorządowymi kiedy nagle pojawi się dużo haseł o osobach, których byśmy się nigdy w encyklopedii nie spodziewali - zdradza Tadeusz Rudzki. - Są opisywane ich wielkie zasługi i często takie artykuły są tworzone w sposób sztuczny, specjalnie po to by daną osobę wypromować. I nawet mamy specjalny tryb ukrywania czy kasowania takich haseł, kiedy wiemy, że mamy potwierdzone, że taka osoba jest zgłoszona jako kandydat w wyborach.
Dlaczego Kalisz?
Ulepszanie samej strony, szukanie nowych rozwiązań, by hasła były ciekawe i nadążały za potrzebami użytkowników, a przede wszystkim podnoszenie wiedzy samych edytorów to zadania zlotów. Takie odbywają się dwa razy w roku. Pierwszy w bieżącym – zimowy zgromadził 60 osób i po raz pierwszy w historii Wikipedii odbył się w grodzie nad Prosną. Rzecznikiem prasowym Wikipedii od kilku tygodni jest kaliszanka, była dziennikarka Agnieszka Marszał. I jak zapewniono nas w czasie spotkania dzięki temu haseł o naszym mieście powinno przybyć.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze