Jak atakują kleszcze?
Te pajęczaki atakują bardzo szybko i skutecznie, a swoją potencjalną ofiarę, dzięki ulokowanemu na przednich odnóżach organowi, potrafią wyczuć nawet z odległości 20 m. Za sprawą silnych substancji znieczulających, znajdujących się w ślinie kleszczy i uwalnianych w momencie wkłucia się w skórę, moment ukąszenia jest praktycznie bezbolesny. Warto podkreślić, że kleszcze wcale nie skaczą na swoje ofiary z drzew i wysokich roślin. Na swojego nowego żywiciela czekają zazwyczaj w wysokich trawach, z których łatwo mogą przedostać się na skórę. Te niebezpieczne pasożyty rozpoznają około 50 zapachów, w tym amoniak występujący w pocie czy dwutlenek węgla zawarty w wydychanym powietrzu, ale reagują także na wibracje i zmianę temperatury, np. wtedy, gdy ofiara rzuca cień.
Gdzie najchętniej żerują?
- na skórze głowy,
- za kolanami,
- w pachwinach,
- pod biustem,
- w zgięciu łokcia,
- za uszami.
Jakie choroby przenoszą kleszcze?
Według statystyk nawet 40% kleszczy może przenosić drobnoustroje chorobotwórcze, ale ukąszenie niezakażonego pasożyta również może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak silna reakcja alergiczna lub odczyn zapalny. Groźne wirusy i bakterie przedostają się najczęściej do krwioobiegu ofiary w momencie wkłucia, ale czasami do zakażenia może dojść również poprzez spożywanie produktów odzwierzęcych (np. mleka prosto od krowy, na której żerowały zainfekowane pajęczaki).
Jakie choroby najczęściej przenoszą kleszcze?
- Ukąszenie kleszcza może skutkować boreliozą. Pierwszym objawem tej choroby może być tzw. wędrujący rumień, czyli czerwony lub bordowy ślad, który stopniowo zwiększa swoją średnicę, aż uzyska minimum 5 cm. Chory może odczuwać zmęczenie, osłabienie, a także bóle mięśni i stawów. Po wystąpieniu tych objawów należy koniecznie wykonać dwuetapowe badania diagnostyczne, mające na celu wykrycie schorzenia.
- Kleszczowe zapalenie mózgu, do którego może dojść po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza lub kontakt z jego zainfekowanymi płynami ustrojowymi drogą pokarmową lub oddechową (np. poprzez picie surowego mleka odzwierzęcego). Ta choroba przebiega dwufazowo, a okres utajenia może wynosić od 2 do 28 dni, pozwalając wirusowi rozmnażać się w miejscu wkłucia i przemieszczać do sąsiednich narządów. W pierwszym stadium zakażenia charakterystyczne są: brak apetytu, bóle stawów, a nawet katar. Drugi etap choroby charakteryzuje się m.in. bardzo wysoką gorączką, kłopotami z widzeniem czy niedowładem kończyn.
Jak zapobiegać ukąszeniom?
Aby uniknąć niebezpiecznych skutków ukąszeń kleszczy, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym ryzyko ugryzienia zostanie zminimalizowane. Jakie są najskuteczniejsze środki ochrony?
- Wybierając się na wycieczkę do lasu czy na łąkę, pamiętaj o dokładnym zasłonieniu ciała. Warto założyć przylegającą do ciała odzież, zakrywającą ręce i nogi. Należy jednak pamiętać, że ubrania powinny być przewiewne, bo zapach potu wabi kleszcze.
- Aby dobrze ochronić stopy i nogi włóż buty z wysoką cholewką, które sięgają powyżej traw, a głowę zabezpiecz kapeluszem lub czapką z daszkiem.
- Kleszcze bardzo chętnie żerują na domowych pupilach, dlatego podczas plenerowych wycieczek doskonale sprawdzi się obroża na kleszcze, która ochroni czworonoga przed pasożytami. Nie należy jednak zapominać o sprawdzeniu po spacerze skóry pod obrożą, ogonem, między palcami i pod pachami.
- Pamiętaj o preparatach chemicznych, które zawierają duże stężenie substancji czynnej DEET. Przed każdym wyjściem do lasu czy na łąkę trzeba spryskać nie tylko skórę, ale także ubranie.
- Kleszcze atakują zazwyczaj rano (do godziny 8) oraz w ciągu dnia (od godziny 15), dlatego na plenerową wycieczkę warto wybrać ok. godziny 9.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze