- Rocznik Pleszewski osiągnął dorosłość. To jego osiemnasta edycja – podkreślał podczas promocji Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie i zarazem członek zespołu redakcyjnego. W jego skład wchodzą także: Anna Bogacz - rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie, Elżbieta Mielcarek – dyrektor Biblioteki Publicznej MiG Pleszew oraz Katarzyna Rutkowska i Witold Hajdasz – pracownicy pleszewskiego muzeum.
O czym przeczytamy w „dorosłym” Roczniku? O ciekawych pleszewskich osobowościach: Feliksie Anderszu ps. Lech, o Zdzisławie Marciniaku, Kazimierzu Stragierowiczu oraz o wybranych dowódcach pleszewskiego garnizonu. Są też wątki historyczne: „Akcja Armii Krajowej w Pleszewie 21 stycznia 1945 r.”, „Czermin pod okupacją niemiecką” czy „Rokutów w czasach PRL-u”. Jeden z artykułów opisuje także historię Fabryki Cukierków „Pleszewianka”. Druga część artykułów poświęcona jest bardziej współczesnym czasom. Poczytamy m.in. o najświeższych wykopaliskach archeologicznych na terenie gminy, budowie siedziby Powiatowego Inspektoratu Weterynarii czy Modernizacji Placu Powstańców Wlkp. w Pleszewie. Rocznik zamyka podsumowanie wyborów samorządowych w Pleszewie 2018.
„Rocznik Pleszewski 2018” można nabyć w Muzeum Regionalnym w Pleszewie w cenie 20 zł.
Podczas promocji wydawnictwa podsumowano także obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego i odzyskania niepodległości. Władze Miasta i Gminy Pleszew siódmej i ósmej kadencji podziękowały członkom Honorowego Komitetu Organizacyjnego obchodów oraz instytucjom, organizacjom pozarządowym, firmom i osobom prywatnym za aktywne włączenie się w organizację wydarzeń patriotycznych.
AW, UMiG w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze