Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Z powstania na karty książki. Jan Mertka bohaterem pracy dyplomowej

Historia powstańca wielkopolskiego Jana Mertki tematem studenckiej pracy dyplomowej i książki Magdaleny Niedzieli. Wydaną z początkiem marca pozycję firmuje gmina Przygodzice, z której pochodził uczestnik zrywu i zarazem pierwsza ofiara powstania.

Autorką książki jest Magdalena Niedziela, która poświęciła mu własną pracę dyplomową na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka przyznaje, że jej głównym założeniem było pokazanie sposobów upamiętniania lokalnego bohatera i jego zakorzenienia w świadomości mieszkańców Przygodzic oraz usytuowania jego postaci w powstaniu wielkopolskim, nie licytując się co do tzw. pierwszej ofiary. - Jako mieszkanka Jankowa Przygodzkiego, miejscowości oddalonej od Przygodzic o cztery kilometry, i była uczennica Zespołu Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Jankowie Przygodzkim, w której szczególnie silnie pielęgnowana jest pamięć o walczących za wolność dla Wielkopolski, zastanawiam się nad tym, jakie były losy młodego żołnierza, zanim zginął. Szczególnie intryguje mnie też, jakie działania podejmowała społeczność lokalna, by uczcić osobę, która swoim życiem wpisała się w życie regionu, ale także w historię Polski" - zastanawia się Magdalena Niedziela.

Pomysł wydania tego opracowania pojawił się przy okazji jubileuszu 100-lecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, którego to Jan Mertka był główną postacią w Przygodzicach i osią wszystkich uroczystości związanych ze zrywem.

Kilka lat temu w archiwach USC w Przygodzicach odnaleziono akt zgonu Jana Mertki. Wtedy do miejscowości zaczęli ściągać miłośnicy przeszłości, by na własne oczy zobaczyć dokument WIĘCEJ.


Magdalena Niedziela (z d. Jarocińska), choć od dzieciństwa jest związana z Ostrowem Wielkopolskim, mieszka w Jankowie Przygodzkim. W 2014 r. ukończyła z wyróżnieniem studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest członkiem zarządu i skarbnikiem OTG, które przy finansowym wsparciu gminy Przygodzice wydało publikację poświęconą najsłynniejszemu jej mieszkańcowi.

 

Książka trafi do bibliotek w całej gminie, posłuży także do celów promocyjnych. Postać Jana Mertki budzi zainteresowanie zarówno w środowisku naukowym, jak i wśród regionalistów, czego przykładem są wydane już przed laty "Zeszyty Przygodzickie" z tekstami Edmunda Radziszewskiego i Wacława Kieremkampta.

AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 31 km/h

Reklama