Celem jest stworzenie kompleksowej oferty turystycznej. Prace nad jej powstaniem zadeklarowała gmina, która jest koordynatorem projektu, lokalni przedsiębiorcy i organizacje. - Chcemy promować specyfikę i oryginalność Antonina wkomponowaną w jego atrakcje, krajobraz, a także tradycyjną kuchnię - mówi wójt Przygodzic Krzysztof Rasiak. - Spotkaliśmy się, by opracować wspólny szkielet działań, które spowodują, że wizerunkowo Antonin zyska, a poszczególne oferty miejscowych firm i instytucji będą się tutaj uzupełniały. Liczę, że uda nam się stworzyć pewną ofertę całościową i katalog dobrych praktyk w turystyce wiejskiej.
Jak zaznacza wójt, działania te mają także pomóc Antoninowi w aplikowaniu do Sieci Najciekawszych Wsi w Polsce, która tworzy listę miejsc atrakcyjnych dla turystów zainteresowanych życiem wiejskim, historią danych rejonów czy tym, jak żyło się lub żyje obecnie. Planowane w tym roku przez gminę rewitalizacje: schroniska młodzieżowego w położonym po sąsiedzku Ludwikowie oraz stacji PKP w Antoninie i prowadzone od lat inwestycje w ośrodku "Lido", mają przyczynić się do budowania marki turystycznej Antonina.
Przyczynkiem do rozpoczęcia współpracy była wyjazdowa konferencja „Pomysł na wieś - Sieć Najciekawszych Wsi", w której uczestniczył Dariusz Piechowiak z Urzędu Gminy Przygodzice. Lista małych miejscowości godnych polecenia powstaje od 2015 r. A Antonin ma wszystkie walory, by stać się jedną z ciekawszych propozycji Sieci. Miejscowość zapewnia atrakcje typowo rekreacyjne i obcowanie z przyrodą – tutaj w rezerwacie Wydymacz można oglądać będącego pod ochroną wawrzynka wilczełyko – roślinę, której kwitnienie jest pierwszą leśną oznaką wiosny.
Jest też coś dla spragnionych kontaktu z kulturą. Perłą Antonina jest Pałac Myśliwski Książąt Radziwiłłów – niezwykły i jedyny w swoim rodzaju drewniany budynek, w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal "Chopin w barwach jesieni". Festiwal upamiętnia wizyty Fryderyka Chopina w antonińskim majątku księcia Antoniego Henryka Radziwiłła. Kompozytor przebywał w Antoninie dwukrotnie: w latach 1827 i 1829, grał i dawał lekcje księżniczce Wandzie Radziwiłłównie. Tu powstały Introdukcja i Polonez C-dur op. 3 na fortepian i wiolonczelę. Pobyt kompozytora w Antoninie przypomina także salonik muzyczny z instrumentami z epoki, obrazami i litografiami oraz odlew dłoni Fryderyka Chopina przechowywany w pałacu. Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie Wielkopolskie Centrum Chopinowskie "Antonin" oraz Centrum Kultury i Sztuki. Jednym z mecenasów tego wydarzenia jest gmina Przygodzice.
AW, Tomasz Wojtasik, UG w Przygodzicach
Napisz komentarz
Komentarze