Konkurs składa się z trzech kategorii. Pierwsza to inicjatywa jednorazowa, w której uczestniczą grupy młodzieży złożone z co najmniej czterech osób – uczestników OHP, wspieranych przez wychowawcę, pedagoga, psychologa lub instruktora praktycznej nauki zawodu. Inicjatywa zrealizowana przez grupę musi mieć charakter jednorazowy, tzn. może trwać nie dłużej, niż jeden dzień i nie wlicza się w nią czasu przygotowań. Kategoria druga dotyczy inicjatyw cyklicznych. W niej również może wziąć minimum czterech wychowanków OHP. Każdy członek grupy posiada określone zadania do wykonania oraz przydzieloną rolę. Pracę grupy koordynuje jeden z przedstawicieli grupy - lider, wybrany przez pozostałych członków drużyny.
Inicjatywa ma charakter cykliczny i wymaga wielu działań. I na to postawili podopieczni pleszewskiej placówki. – W ramach tej kategorii zgłosiliśmy nasze współpracę z Ośrodkiem Wsparcia przy Powiatowym Centrum Pomocy w Rodzinie w Pleszewie - tłumaczy Justyna Nowicka, pedagog z CKiW. - W ostatnich dniach nasi uczniowie wspólnie z podopiecznymi placówki wykonywali wielkanocne ozdoby. A ponieważ do świąt zostało jeszcze trochę czasu i uczestnikom z Ośrodka Wsparcia bardzo spodobały się prace manualne, to na tydzień przed świętami odwiedzimy ich jeszcze raz.
Ale to nie jedyne działania pleszewskiego Centrum związane z placówką podlegającą pod PCPR. Plany są długofalowe. - Planujemy też wspólnie z podopiecznymi ośrodka wycieczki krajoznawcze i odwiedzenie ciekawych miejsc w Pleszewie. Ponadto chcielibyśmy też zorganizować edukacyjne zabawy integracyjne, bo w dużej mierze właśnie na integracji naszej młodzieży z osobami niepełnosprawnymi nam zależy - dodaje Magdalena Jankowska, wychowawczyni.
Z kolei trzecia konkursowa kategoria pozwala wykazać się w indywidualnych działaniach.
Głównym celem konkursu jest m.in. podniesienie kompetencji integracyjno-społecznych uczestników OHP. Organizatorom zależy też na promowaniu pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz otoczenia, w którym na co dzień przebywają. Jest to element ogólnopolskiego programu OHP pod nazwą "Program Aktywizacji Społeczno -Zawodowej Młodzieży OHP", będącego jednym z elementów Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia w Zakresie Kształcenia i Wychowania.
AW, CKiW OHP w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze