Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pleszewska oferta na czas strajku

Zespół wsparcia na czas strajków nauczycieli w szkołach powołał Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew powołał. Tam gotowość strajkową zgłosiło siedem placówek oświatowych. Do odwołania nie będą odbywać się tam zajęcia szkolne.

Obowiązek zapewnienia opieki uczniom w czasie trwania strajku ciąży na dyrekcji placówki, ale ze względu na skalę zjawiska urząd podjął działania wspierające szefów szkół i przedszkoli. Zespół wsparcia spotkał się w piątek rano.  - Wypracowaliśmy wspólnie ofertę zajęć, w których mogą uczestniczyć dzieci, którym w okresie strajku rodzice nie są w stanie zapewnić opieki. Zwracam jednak szczególnie uwagę na fakt, że ani Urząd nie zastąpi funkcji szkoły ani zespół wsparcia nie zastąpi nauczycieli. Placówki kulturalne mają ograniczone warunki lokalowe i nie mogą przyjąć wszystkich dzieci tłumaczy Izabela Świątek, zastępca burmistrza MiG Pleszew odpowiedzialna za oświatę.

- W zespole wsparcia mamy kilkanaście osób z uprawnieniami pedagogicznymi. Są to urzędnicy, pracownicy podległych jednostek, przedstawiciele organizacji pozarządowych, którzy będą do dyspozycji dyrektorów placówek w najbardziej kryzysowych momentach. Taka osoba będzie mogła sprawować opiekę nad dziećmi w szkole lub pełnić funkcję członka komisji nadzorującej egzamin. Za kompetencje tych osób bierzemy pełną odpowiedzialność -  dodaje Izabela Świątek.

Bezpłatne zajęcia będą się odbywać w czterech miejscach w mieście: w Domu Kultury, Bibliotece Publicznej, Muzeum Regionalnym i w Parku Wodnym „Planty”. Szczegóły znajdują się na plakacie, stronach internetowych placówek, Urzędu MiG oraz w mediach społecznościowych. Na zajęcia dziecko przyprowadza rodzic i je odbiera. Jest zobowiązany także do wyrażenia pisemnej zgody na udział dziecka w zajęciach. - Liczba miejsc w poszczególnych jednostkach jest ograniczona ze względu na warunki lokalowe. Zalecamy, by rodzice kontaktowali się bezpośrednio z instytucjami telefonicznie. Numery kontaktowe znajdują się są także na plakacie – informuje Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie.

Specjalną, odpłatną ofertę dla młodszych dzieci przygotowała Spółdzielnia Socjalna „Paidi”. W sali zabaw przy ul. Spornej zajęcia będą się odbywać w godz. 8.00-13.00. Szczegóły w mediach społecznościowych.

Rodzice, którzy zdecydują się pozostać z dzieckiem w domu, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego.  Przysługuje on ubezpieczonemu zwolnionemu od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których dziecko uczęszcza. Szczegółowe informacje i wzory dokumentów są dostępne m.in. na stronie internetowej ZUS.

Warto dodać, że w szkołach, w których organizowany jest egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty, dyrektorzy z początkiem roku szkolnego zaplanowali w większości na dni: 10, 11,12 oraz 15,16 i 17 kwietnia tak zwane „dni dyrektorskie” zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem. Są to dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, o czym rodzice zostali poinformowani już we wrześniu. W dniach 18-23 kwietnia natomiast odbywa się wiosenna przerwa świąteczna. – Najbardziej newralgiczne będą zatem pierwsze dni strajku i dni zaraz po świętach, jeśli strajk będzie kontynuowany – przyznaje burmistrz Świątek.  

Wzmożone działania w okresie dni strajkowych podejmie także pleszewska policja wspólnie ze Strażą Miejską. Zwiększymy liczbę strażników miejskich na pierwszej zmianie, podzielimy się wspólnie z policją na rejony, które będziemy szczególnie monitorować, zwłaszcza jeśli chodzi o młodzież – mówi Zbigniew Duszczak, komendant Straży Miejskiej.

Sytuacja związana ze strajkami i ich skutkami jest na bieżąco monitorowana. Informacje o funkcjonowaniu szkół będą zamieszczane i aktualizowane na stronach poszczególnych jednostek oraz na stronie UMiG: www.pleszew.pl

Szkoły, które przystąpią do strajku:  Zespół Szkół Publicznych Nr 1 w Pleszewie (w tym Przedszkole w Marszewie), Zespół Szkół Publicznych Nr 2 w Pleszewie (w tym Przedszkole w Brzeziu), Zespół Szkół Publicznych Nr 3 w Pleszewie (w tym Przedszkole w Dobrej Nadziei), Zespół Szkół w Lenartowicach (w tym Przedszkola w Zawidowicach, Rokutowie i Grodzisku), Zespół Szkół w Kowalewie (w tym Przedszkole w Kowalewie), Zespół Szkół w Taczanowie Drugim oraz Publiczne Przedszkole nr 2 w Pleszewie.

AW, UMiG w Pleszewie


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
słabe opady śniegu

Temperatura: -1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 38 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: PolakTreść komentarza: Gdzie my Polacy mieszkamy???Data dodania komentarza: 11.01.2025, 11:44Źródło komentarza: Wypadek busa z 8 osobami. Kierowca bez uprawnień!Autor komentarza: ArtiTreść komentarza: Przewozy miały ruszyć już w tym roku, a tu coś się mówi o rozkładzie jazdy 2025/2026. Znowu jakaś ściema i skończy się na planach...Data dodania komentarza: 11.01.2025, 10:59Źródło komentarza: Dokąd koleją? Jak może się zmienić rozkład jazdy pociągów?Autor komentarza: KWTreść komentarza: KW powinny przedłużyć pociągi z Poznania i Leszna kończące bieg w Ostrowie Wlkp. do Kalisza. KW oferują tylko TRZY połączenia do Kalisza za to oferuje mnóstwo połączeń do Ostrowa, Piły, Wągrowca, Konina, Jarocina, Krzyża, Zbąszynka olewając Kalisz. To celowy sabotaż komunikacyjny!Data dodania komentarza: 11.01.2025, 10:26Źródło komentarza: Dokąd koleją? Jak może się zmienić rozkład jazdy pociągów?Autor komentarza: Mieszkaniec KaliszaTreść komentarza: Jak się patrzy na tą mapę to krew człowieka zalewa. Wyraźnie widać że Kalisz i Błaszki (ha, co za porównanie, ale jednak) zostały celowo pominięte w tym rozwoju komunikacyjnym. Ciekawe komu na tym zależało? I co na to nasze posły(o) ze wszystkich stron które takie pierdy na ten tematat nam obiecywali przed każdymi wyborami. Pierdy głoszone szczególnie przez spadochroniarzy.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 09:45Źródło komentarza: Długa kolejka oferentów! Do zgarnięcia setki milionów przy tym zleceniu
Reklama