Szczegóły projektu, o którym informowaliśmy kilka dni temu, włodarze miasta i Belgowie omawiali we wtorek. Z La Louvière, partnerskiego miasta Kalisza, przyjechali w tym celu: Philippe Neus odpowiedzialny za promocję miasta, Melanie Dumoulin i animatorka Regionalnego Centrum Kultury i Catherine Paradis - koordynator projektu.
Wiadomo już, że do Belgii wyjedzie w przyszłym roku około 10 mieszkańców Kalisza, którzy będą bezpośrednio uczestniczyć w przedstawieniu pod nazwą „Porwać księżyc”. Ta wielka uliczna opera organizowana jest co 3 lata i przyciąga 30 tysięcy widzów, w tym również turystów. - To jest wielki projekt europejski z udziałem wszystkich miast partnerskich La Luvier. Mam nadzieję, że Kalisz ze swoimi twórczymi umysłami wielu ludzi wpisze się w ten projekt doskonale i zaistniejemy w Belgii – powiedział Janusz Pęcherz, prezydent Kalisza.
Duzy potencjał w tej współpracy widzi także druga strona. - Kalisz jest nawet podobny do La Louvière. Choć z punktu widzenia architektonicznego to są dwa różne miasta, to wiele elementów powoduje, że możemy mówić o podobnym duchu miejski – dodał Philippe Neus szef promocji La Louvière. - My mamy kanał, tutaj jest rzeka. Kalisz ma 110 tysięcy mieszkańców, u nas jest 80 tysięcy. A po obu stronach jest dużo ludzi, którzy mają sporo inwencji i potencjału.
Kalisz z belgijskim La Louvière współpracuje od 1998 roku. Wspólne przedsięwzięcia dotyczyły jak dotąd wymiany młodzieży, sportowców –biegaczy i udziału w imprezach organizowanych przez oba miasta. Belgijscy partnerzy przekazywali także kaliskim specjalistom swoje doświadczenia w zakresie projektów europejskich. Podczas trwającej do dziś wizyty spotkali się m.in. z władzami i studentami Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego, a na środę zaplanowali wizytę w Młodzieżowy Domu Kultury I Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.
MIK, AG, fot. Agnieszka Tomaszewska, Agnieszka Gierz, Magdalena Kowalska
Napisz komentarz
Komentarze