niedziela, 29 września 2024 23:29
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mieszkanie z przetargu - szansa na tanie lokum

Jeśli poszukujesz mieszkania od dewelopera lub z rynku wtórnego, nie masz łatwego zadania. Ceny mieszkań zdecydowanie wzrosły, a w banku coraz trudniej otrzymać kredyt hipoteczny. Czy istnieje inny sposób, by kupić nieruchomość w rozsądnej cenie? Czy słyszałeś o mieszkaniach sprzedawanych w drodze przetargu?
Mieszkanie z przetargu - szansa na tanie lokum

Na początku maja pojawiła się informacja o zaostrzeniu polityki kredytowej przez banki. Zmiany dotyczą kredytów konsumpcyjnych, kredytów dla firm, ale również kredytów mieszkaniowych. Stawiające ograniczenia ruchy banków na pewno odbiją się na osobach, które nie mają wystarczających środków na zakup własnego lokum. Warto więc postarać się o alternatywną metodę na zakup mieszkania. Jak to zrobić? A może wystartować w przetargu?

Kto organizuje przetarg?

Przetarg na mieszkanie może zorganizować między innymi urząd miasta, urząd gminy, spółdzielnia mieszkaniowa czy też spółki Skarbu Państwa. Zastosowanie mają wtedy przepisy określone w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Jedną z najważniejszych zalet przetargów jest to, że cena oferowanych w ten sposób nieruchomości jest zazwyczaj niższa niż cena rynkowa podobnych nieruchomości w danej okolicy. Dzięki temu można nabyć mieszkanie (czy też inną nieruchomość - garaż, lokal użytkowy, cały obiekt) w atrakcyjnej cenie.

Na czym polega przetarg na mieszkanie?

Przetarg na nieruchomość przebiega w trybie pisemnym lub ustnym. Co to dokładnie oznacza? Zależnie od wytycznych w regulaminie przetargu, osoba biorąca w nim udział, powinna w określonym miejscu i czasie złożyć ofertę kupna nieruchomości na piśmie lub przekazać wymagane dokumenty rejestracyjne przed przystąpieniem do przetargu, a następnie wziąć w nim czynny udział (ustna licytacja). Kandydat, który zaproponuje najwyższą kwotę spośród pozostałych ofert - wygrywa przetarg.

Kryterium cenowe jest decydujące w większości przeprowadzanych przetargów, zwłaszcza dotyczących sprzedaży mieszkań. Zdarza się jednak tak, że komisja przetargowa rozpatrując oferty, oprócz ceny, bierze pod uwagę również planowany sposób zagospodarowania danej nieruchomości i na tej podstawie wybiera najkorzystniejszą ofertę. Ma to głównie miejsce w przypadku sprzedaży lokali użytkowych.

Kto może wziąć udział w przetargu?

Informacji o tym, kto może wziąć udział w danym przetargu należy szukać w ogłoszeniu i regulaminie przetargu. Należy zwrócić uwagę na to, czy przetarg przeprowadzany jest w trybie nieograniczonym czy ograniczonym. W tym pierwszym przypadku udział w przetargu może wziąć właściwie każdy. Natomiast przetargi ograniczone kierowane są zazwyczaj do konkretnej grupy potencjalnych nabywców nieruchomości - np. członków danej spółdzielni mieszkaniowej.

Często bywa też tak, że w przetargu nie mogą brać udziału pracownicy jednostki organizującej przetarg oraz członkowie ich rodzin.

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać, zanim przystąpisz do przetargu, jest wadium.

Wadium - co to jest?

Wadium to kwota wpłaty na rzecz nabycia nieruchomości umożliwiająca przystąpienie do przetargu. Pełni funkcję zabezpieczenia. Zazwyczaj stanowi od 2 do 10 procent ceny wywoławczej nieruchomości. Wysokość wadium wymagana w przypadku danego przetargu zawsze jest określona w jego regulaminie. Jeśli oferent wygra przetarg, wpłacone wadium przeznaczane jest na poczet ceny nabycia mieszkania. Pozostałym osobom wadium zostanie zwrócone.

Jeśli więc szukasz mieszkania, które można nabyć w okazyjnej cenie, powinieneś przyjrzeć się właśnie przetargom. Zapewne zastanawiasz się jednak, gdzie szukać informacji o aktualnych przetargach?

Gdzie szukać ogłoszeń o przetargach?

Informacje o przetargach pojawiają się w formie ogłoszeń, zazwyczaj w Biuletynie Informacji Publicznej, na tablicach w siedzibie organizatorów przetargu, w lokalnej prasie czy też regionalnych serwisach internetowych. Poszukiwania i weryfikacja ogłoszeń mogą być czasochłonne. Najlepszym sposobem na szybkie sprawdzenie aktualnych przetargów z całej Polski będzie serwis Listaprzetargow.pl, gdzie w jednym miejscu gromadzone są ogłoszenia od spółdzielni mieszkaniowych, urzędów miast i gmin, syndyków czy też innych podmiotów.

artykuł sponsorowany, zdjęcie: Pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 7 km/h

Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama