Logopeda to specjalista posiadający szeroką wiedzę medyczną z zakresu neurologii, anatomii, ortodoncji, foniatrii i audiologii, oraz wiedzę z zakresu psychologii, pedagogiki. Do zadań terapeuty mowy należy wspomaganie prawidłowego rozwoju i komunikacji językowej dziecka oraz doskonalenie prawidłowo ukształtowanej mowy. Logopedia jest nauka o prawidłowej wymowie, usuwaniu zaistniałych wad wymowy i nauczaniu wymowy w przypadku, gdy się nie rozwinęła lub została utracona.
Kiedy udać się do logopedy?
W wielu przypadkach w pierwszych dniach po urodzeniu u części osesków zwłaszcza wcześniaków odruch ssania może przebiegać nieprawidłowo. Pomoc logopedy w postaci ćwiczeń stymulujących właściwą motorykę buzi poprawia jakość odruchu ssania. W trakcie dalszego rozwoju dziecka pomoc logopedy jest niezbędna, gdy rozwój mowy dziecka jest z jakichś przyczyn opóźniony. Zaleca się diagnozę logopedyczną czterolatków. Warto kierować się zasadą, że na korygowanie wad wymowy nigdy nie jest za wcześnie i pamiętać, że jest to proces długotrwały.
Dobrze przeprowadzić terapię przed rozpoczęcie nauki w szkole. Logopeda pomoże, gdy rozwój dziecka jest z różnych przyczyn zaburzony, gdy ma problemy ze słuchem i trudno odnaleźć mu się w świecie otaczających go dźwięków. Logopedzi ułatwiają kontakt werbalny z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie, z dziecięcym porażeniem mózgowym i innymi schorzeniami. W zakresie kompetencji logopedy są też osoby dorosłe mające problemy z techniką mówienia, właściwą emisją głosu i mówieniem w silnym stresie. Specjaliści ułatwiają osobom dorosłym korygowanie wad wymowy przeoczonych w dzieciństwie. Jest to szczególnie ważne dla osób korzystających z głosu w wystąpieniach publicznych. Nie do przecenienia jest rola logopedy w powrocie do sprawności werbalnej osoba po przebytych wylewach i udarach mózgu. Szybka diagnoza i dobrana rehabilitacja dają szansę na wyleczenie i powrót do normalnego życia.
Zaburzenia, a wady wymowy
Zaburzenia mowy to dysfunkcje powodujące trudności z prawidłowym wysławianiem się i wymawianiem pojedynczych głosek. Wady wymowy są jednym z zaburzeń mowy. Zaburzenia mowy mogą mieć podłoże medyczne, psychologiczne i logopedyczne. Przyczyna zaburzeń mowy oprócz udarów mózgu i wylewów mogą być: fizyczne uszkodzenia narządu artykulacyjnego, problemy psychiczne, dysfunkcje w układzie nerwowym i inne choroby neuropsychiatryczne, podłoże genetyczne, zaburzenia nabyte w wyniku działania czynnika chorobotwórczego.
Wszelkiego rodzaju zaburzenia mowy należy skonsultować z lekarzem w celu wyeliminowania zagrażających życiu pacjenta dolegliwości jak udary nowotwory ośrodkowego układu nerwowego. Terapia logopedyczna może być włączona w zależności od przyczyn schorzenia.
artykuł sponsorowany
Napisz komentarz
Komentarze