W ramach projektu w dniach 19 - 28 lipca 2019 roku odbyły się ośmiodniowe warsztaty na terenie kompleksu zamkowo-parkowego i Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie. Uczestnicy rozwijali swoje twórcze umiejętności w zakresie Sztuki Ziemi rozumianej jako świadoma interwencja artysty w przyrodę i przestrzeń, tak aby stworzyć jej ulepszony kształt i obraz.
W tegorocznej edycji młodzież wzięła udział m.in. w warsztatach fotograficznych z Michałem Szlagą, podczas których, wykonywała zdjęcia aparatami polaroidowymi (Instax) w gołuchowskim parku, aby następnie stworzyć z nich wieloelementowe kompozycje. W efekcie powstały książki fotograficzne, złożone przez nich własnoręcznie. Działania artystyczne z Jarosławem Koziarą były oparte na wykorzystaniu ziemi, tofru i naturalnych surowców. Wspólnie z artystą uczestnicy stworzyli landartową mandalę w przestrzeni parku. Zajęcia z rysunku poprowadził Mikołaj Poliński. Dotykały one zagadnień związanych z mapą, która stała się punktem wyjścia do gry artystycznej i dalszych poszukiwań znaczeń i form w otwartej przestrzeni. Kulminacyjnym momentem były warsztaty prowadzone przez Artura Żmijewskiego, który zaproponował tworzenie własnych abstrakcyjnych, wielkoformatowych kompozycji z tkanin. Wraz z artystą młodzież miała okazję doświadczyć wspólnej pracy twórczej. Kreatywne i inspirujące warsztaty poprowadzili również edukatorzy i artyści współpracujący z Galerią Sztuki im. Jana Tarasina na co dzień – Bogusława Krassowska-Kowalczyk, Natalia Czarcińska, Marta Kościańska oraz Adrian Kempa.
W problematykę Sztuki Ziemi wprowadziła uczestników Małgorzata Paszylka–Glaza, historyk sztuki i kurator Zbiorów Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, która zaprezentowała i omówiła najistotniejsze realizacje landartowe w sztuce światowej. Młodzież wzięła również udział w lekcjach muzealnych w Zamku w Gołuchowie i Ośrodku Kultury Leśnej, a w czasie wizyty w Kaliszu w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina mieli okazję zwiedzić wystawę Łukasza Patelczyka „Miraż” oraz spotkać się z Panią Naczelnik Wydziału Kultury Grażyną Dziedziak, która w imieniu Miasta Kalisza obdarowała wszystkich upominkami. W sobotę plener odwiedził również Prezydent Miasta Kalisza Krystian Kinastowski, który wraz z Delegacją z Kamieńca Podolskiego obejrzał prace uczestników oraz poznał wszystkich zaangażowanych w projekt młodych artystów. Okazuje się, że pomimo barier językowych czas pleneru to okres intensywnych twórczych działań, inspirujących spotkań, poznawania się i zawierania długotrwałych przyjaźni między polską i ukraińską młodzieżą.
Zielona Sztuka to projekt edukacyjny dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Miasta Kalisza. Współorganizatorami projektu byli: Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Koledż Kultury i Sztuki w Kamieńcu Podolskim. Partnerami projektu byli Fundacja Bęc Zmiana oraz Instax.
MIK za: Galeria Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze