Madiateka to oferta kulturalna podana w tradycyjnej formie i wzbogacona o najnowsze osiągnięcia techniki. Rok od otwarcia można śmiało powiedzieć, że jedyne takie miejsce w Wielkopolsce cieszy się sporym zainteresowaniem. Nie tylko mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Prowadzone w Mediatece zajęcia, seanse w kinie oraz wydarzenia tematyczne przyciągają tłumy. W ciągu roku to miejsce odwiedziło ponad 400 zorganizowanych grup szkolnych, przedszkolnych oraz z ośrodków kulturalnych i instytucji organizujących półkolonie. Średnio, na każdy miesiąc, przypadało aż 14 różnych warsztatów – były to m.in. warsztaty z budowy robotów, programowania, Little Bitts, muzyczne, plastyczne, komiksowe i aktorskie.
Ostrowski Przystanek Kultury to także miejsce wielu wykładów dla dorosłych mieszkańców miasta oraz spotkań z artystami. Wśród odwiedzających znalazły się nie tylko grupy pracowników bibliotek, ale również delegaci Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP. W Sali Spotkań z Kulturą gościli m.in. pisarze: Agata Widzowska, Arkadiusz Niemirski, Dominika Czerniak-Chojnacka, malarka Beata Pflanz, aktor Marcin Trześniowski oraz behawiorystka Magdalena Nykiel.
W ramach wielu eventów (np. „Piknik multimedialny”, „Emobilność i ekologia”, „Nasi czworonożni przyjaciele - szczęśliwe życie pod jednym dachem”, „Tydzień teatru”, „Tydzień dziecka”) dla odwiedzających zostało przygotowanych wiele ciekawych wykładów, projekcji filmowych, konkursów oraz warsztatów. Przy ulicy Kolejowej 24b została też zorganizowana akcja „Jak nie czytam - jak czytam”, promująca dobre nawyki częstego kontaktu z literaturą - Mediateka to bowiem filia Biblioteki im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim - filia szczególna, bo tylko tutaj, oprócz tradycyjnych książek, można wypożyczyć audiobooki, filmy i płyty z muzyką.
Warto wspomnieć o niezwykle bogatej ofercie Mediateki skierowanej do ostrowskich uczniów w czasie ich przerw w nauce. Podczas ferii zimowych i wakacji zorganizowano tu m.in. pokaz klocków Lego, warsztaty z budowy robotów, pokaz drukarki 3D, zajęcia muzyczne, aktorskie, z tworzenia komiksu, plastyczne i literackie. Przez cały rok działało oczywiście kino, w którym odbywały się projekcje filmów dla dzieci i dorosłych.
Praca zespołu Mediateki została dostrzeżona przez mieszkańców miasta - wydarzenie kulturalne plebiscytu „Ostrowianin Roku” pn. „Otwarcie nowoczesnej Mediateki” zdobyło najwięcej głosów. Kolejna
nagroda została wręczona dyrektorowi Włodzimierzowi Grabowskiemu podczas uroczystej gali laureatów ostrowskiego Filaru Kultury 2019. Tym razem oferujący wiele atrakcji obiekt otrzymał zaszczytne miano Dzieła Roku. - Zyskaliśmy unikatowe miejsce, które dzięki niezwykle interesującej ofercie i wykorzystaniu nowych technologii staje się rozpoznawalną marką, a zastosowane tu rozwiązania są podglądane i stawiane jako przykład. To miejsce ciekawych zajęć dla dzieci i młodzieży szkolnej, interesujących klubów tematycznych. Działania w Mediatece pomagają odkrywać kulturę, poznawać ją, wspierają inwencję twórczą. By stać się częścią tej społeczności i tego miejsca nie trzeba wiele – wystarczy mieć kartę biblioteczną, do której założenia gorąco zachęcam – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM w Ostrowie Wielkopolskim, foto: FB/Mediateka Ostrów Wielkopolski
Biuro Prasowe UM
Napisz komentarz
Komentarze