Poprowadziła je Małgorzata Wawrzyniak, trener Smart Club i dotyczyły one tzw. kompetencji przyszłości. Rynek pracy wciąż się zmienia. Niektóre zawody zanikają, bo brakuje fachowców i nie ma kto przekazywać wiedzy nowym pokoleniom. Z drugiej strony powstaje wiele nowych branż i to one są przyszłościowe. Kolejną sprawą jest mobilność, której z jednej strony oczekują pracodawcy, a z drugiej strony wiele osób jest gotowych na zmianę nie tylko zawodu, ale i też miejsca zamieszkania. - Dwugodzinne spotkanie poświęciliśmy m.in. na przeanalizowanie sytuacji na rynku pracy oraz zawodów, które mają dobre rokowania pod kątem przyszłego zatrudnienia. Młodzież musi mieć bowiem świadomość, że w obecnych czasach jeden zawód już nie wystarczy. Konieczna jest elastyczność, która daje większe szanse na stabilne zatrudnienie - wyjaśnia trener.
Cykl wykładów dopiero się rozpoczął. Młodzież z pleszewskiego Centrum takich spotkań w ciągu roku będzie miała kilkanaście. Uczniowie dowiedzą się na nich m.in. jak zarządzać finansami czy jak przejść drogę od celu do jego realizacji. Będą się również uczyć tego, jak radzić sobie z porażkami, które są nieuniknione. - Zajęcia są skierowane przede wszystkim do młodzieży ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym. W tym przypadku mam na myśli osoby pochodzące z miejsc, gdzie gospodarka nie jest zbyt dobrze rozwinięta i szanse na bezrobocie są znacznie większe, niż na znalezienie pracy - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor CKiW OHP w Pleszewie.
Projekt jest realizowany z funduszy Samorządu Województwa Wielkopolskiego i zakłada również naukę sztuki planowania, budowania udanych relacji z ludźmi i poczucia własnej wartości oraz zasad skutecznej komunikacji. Będzie on trwał do 15 czerwca 2020 roku. W sumie dla uczniów zaplanowano 33 spotkania.
AW, CKiW OHP w Pleszewie
Napisz komentarz
Komentarze