Oficerowie, żołnierze i pracownicy cywilni 20 PAP najpierw złożyli kwiaty pod pomnikiem " Chwała Artylerzystom", którzy znajduje się na Skwerze im. płk dypl. Mieczysława Mozdyniewicza, a później – tak jak za dawnych lat - udali się do budynku Kasyna; przed laty, kiedy kończyli służbę tam spędzali wolny czas. I to miejsce ciągle ich przyciąga. - Po likwidacji jednostki wojskowej w Pleszewie wielu żołnierzy i pracowników cywilnych wyjechało do innych miast. Ten zjazd jest jedną z nielicznych okazji do tego, aby się spotkać w jednym miejscu i powspominać. Od 1994 roku na terenie dawnych koszar znajduje się Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, które oprócz roli edukacyjno -wychowawczej zajmuje się też pielęgnowaniem historii związanej z miejscem i wybitnymi dla Pleszewa postaciami. Stąd też nasza obecność i pomoc w organizacji zjazdu - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.
Przed 18 laty inicjatorami zorganizowania pierwszego zjazdu byli m.in. żołnierze związani niegdyś z jednostką - Florian Siekierski, ostatni dowódca 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej w Pleszewie, Zenon Jankowski, ś.p. Jerzy Krawczyk i Marek Felakowski. 20 Pułk Artylerii
Przeciwpancernej zlikwidowano w 1993. Czas osobom służącym w Pleszewie odliczają teraz zjazdy i wspólne zdjęcie, którego zrobienie jest jednym z punktów spotkań.
AW, CKiW OHP, foto:Piotr Fehler
Napisz komentarz
Komentarze