Karetka, którą otrzymał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu będzie świadczyła usługi związane z transportem medycznym pacjentów szpitala. - Otrzymaliśmy dziś nowy samochód, który ma służyć w czasie transportu pacjentów do innych ośrodków bądź podczas odwożenia ich do domów. Są tutaj nosze do transportu pacjentów leżących, które nam pomagają transportować osoby, które nie są w stanie samodzielnie się poruszać ani nie mogą przebywać w pozycji siedzącej – powiedział Mateusz Walczak, ratownik medyczny, który na co dzień, z racji swojego zawodu, będzie korzystać z nowoczesnego auta.
Wojciech Roszak, który jest kierowcą ambulansu twierdzi, że taki pojazd to całkiem nowa jakość. - Panel w kokpicie kierowcy jest trochę inny, takie auto to dla nas coś całkiem nowego – przyznał.
Taka karetka to spora inwestycja, dlatego partycypowało w niej Miasto Kalisz oraz siedem okolicznych gmin. - Karetka kosztowała dokładnie 279 825 złotych. Szpital dołożył bardzo małą kwotę, bo 14 825 zł. Jest to karetka nie systemowa, tylko karetka SOR-owska, będzie ona przeważnie świadczyła usługi związane z transportem medycznym pomiędzy szpitalami, tam gdzie nasi pacjenci nie mogą u nas mieć wykonywanych różnych badań w przypadkach typu oparzenia, zabiegi kardiochirurgiczne; to właśnie do tych odległych, specjalistycznych jednostek będą przewożeni taką nowoczesną karetką, która jest naprawdę dobrze wyposażona, na najwyższym poziomie – powiedział Radosław Kołaciński, dyrektor szpitala.
W uroczystości przekazania ambulansu uczestniczyła również Daria Szaj pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. - Myślę, że szczególnie ważnym podkreślenia jest fakt, że sposób finansowania zakupu tej karetki był wyjątkowy, to znaczy pieniądze przeznaczyło na to gros samorządów lokalnych, co świadczy o ogromnym zaangażowaniu i poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i za dobro mieszkańców. Dziękuję panu dyrektorowi, że zainicjował to przedsięwzięcie i myślę, że to jest początek współpracy, początek dobrej drogi i przemian służących zarówno szpitalowi, a przede wszystkim mieszkańcom regionu – powiedziała Daria Szaj.
W przyszłym roku Urząd Marszałkowski na dotacje celowe na rzecz szpitala ma przeznaczyć około 13 mln złotych. W najbliższym czasie szpital ma otrzymać kolejne 4 karetki. - Karetki transportu sanitarnego bardzo się zużywają, my robimy miesięcznie na wszystkich transportach około 30 tysięcy kilometrów, to jest bardzo dużo jak na samochody, tym bardziej, że zmieniła się ustawa o świadczeniach gwarantowanych, gdzie musimy mieć jeszcze kolejną karetkę tzw. międzyszpitalną z ratownikami, która we wskazanych jednostkach służy do transportu do ośrodków wyższej referencyjności bądź na konsultacje – powiedziała Anna Napierała, pielęgniarka oddziałowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Kaliszu.
Miasto Kalisz zainwestowało w zakup ambulansu 200 tysięcy złotych. - Działamy wszyscy wspólnie razem dla dobra mieszkańców, żeby podnosić ten komfort życia, wiemy przecież, jak ważną kwestią jest dbanie o zdrowie i życie mieszkańców, a ten samochód bezpośrednio do tego służy – powiedział Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Obecnie Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu posiada 19 karetek plus nowy ambulans, który szpital właśnie otrzymał.
Karolina Bazan, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze