W XVI Ogólnopolskim Rankingu Szpitali "Rzeczpospolitej" Bezpieczny Szpital 2019 wzięły udział 202 placówki, w których odbywa się 59 proc. hospitalizacji. Znajduje się tam również 40 proc. wszystkich łóżek szpitalnych w Polsce.
Oceny dokonano na podstawie ankiet nadsyłanych do Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W tym roku podczas przyznawania punktów nacisk położono nie na infrastrukturę, lecz na komfort pacjenta. - XVI edycja rankingu pokazuje, że po etapie inwestycji przychodzi czas na dbałość o doświadczenie pacjenta. To on staje się centrum działań liderów w województwach, którzy planując kolejne inwestycje myślą przede wszystkim o tym, jak przełożą się one na komfort chorego – podkreśla dziennik „Rzeczpospolita”. - Na czoło w tegorocznym zestawieniu lokalnym wysuwają się szpitale, które nie boją się odważnych decyzji i coraz częściej ze swoimi działaniami wychodzą poza teren lecznicy, prowadząc akcje zdrowotne i namawiając do badań profilaktycznych.
Najlepsze w Wielkopolsce
To Pleszewskie Centrum Medyczne. Placówka zajęła bardzo wysokie, bo 5. miejsce w setce wyróżnionych szpitali w całym kraju. - Sklasyfikowane na 5. miejscu ogólnopolskiego rankingu Pleszewskie Centrum Medyczne dołączyło w tym roku do nielicznych ośrodków w Polsce, w których wykonywane są zabiegi ablacji – ratującej życie metody leczenia zaburzeń rytmu serca – uzasadnia ten wybór „Rzeczpospolita”. - Dzięki nowej Pracowni Elektrofizjologii lekarze będą mogli wykonywać całą gamę zabiegów kardiologicznych, a pacjenci kwalifikujący się do ablacji nie będą zmuszeni wyjeżdżać do ośrodków ościennych. Dziś w Polsce wykonuje się tylko ok. 3 tys. ablacji, podczas gdy liczbę Polaków dotkniętych samym migotaniem przedsionków szacuje się na ok. 400 tys. Lecznica dba też o zdrowie mieszkańców regionu, oferując bezpłatne programy profilaktyczne, badania przesiewowe raka jelita grubego, profilaktyki retinopatii cukrzycowej oraz wczesnego wykrywania raka piersi.
Na 2. miejscu najlepszych wielkopolskich szpitali (a na 29. W Polsce) znalazł się ostrowski Zespól Zakładów Opieki Zdrowotnej. W pierwszej dziesiątce jest też Szpital Powiatowy w Jarocinie Sp. z o. o. Nie ma w tym zestawieniu kaliskiego „Okrąglaka”, ponieważ od kilku lat nie bierze on udziału w tym rankingu.
Najlepsze w Polsce
Pierwsze trzy miejsca w rankingu zajęłay:
- Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy
- Szpital Specjalistyczny Pro-Familia w Rzeszowie
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej
MIK, źródło: "Rzeczpospolita" fot. pixabay.com, "Rzeczpospolita"
Napisz komentarz
Komentarze