Szafarz nadzwyczajny komunii świętej to osoba wyznaczona do jej udzielania, gdy zabraknie odpowiedniej liczby szafarzy zwyczajnych (tymi są wszyscy duchowni - biskupi, prezbiterzy oraz diakoni). Szafarze odbyli kurs przygotowawczy i formacyjny pod kierunkiem ks. prał. prof. dra hab. Dariusza Kwiatkowskiego, dyrektora Wydziału Liturgii i Dyscypliny Sakramentów w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Na podstawie tych przygotowań i pozytywnie zdanego egzaminu została im powierzona posługa. Obecnie w diecezji kaliskiej będzie posługiwać 340 nadzwyczajnych szafarzy komunii świętej.
Jak podkreślają to niezwykła łaska. - Dla mnie bliskość Pana Boga jest najważniejsza w moim życiu. Wiarę, którą wyniosłem z domu rodzinnego staram się przekazywać innym. Człowiek, który jest pojednany z Panem Bogiem i może Go przyjmować do swego serca jest naprawdę szczęśliwy. Cieszę się, że będę mógł zanosić Pana Jezusa ludziom. Na co dzień jestem ojcem trójki dzieci i największą moją radością jest to, że podjąłem studia teologiczne, które także zbliżają mnie do Boga – zaznaczył Czesław Bochen z parafii św. Marka Ewangelisty w Rososzycy.
- Bycie nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej jest dla mnie powołaniem do służby przy ołtarzu, do służby ludziom, którzy pragną przyjmować Chrystusa, a niejednokrotnie nie mogą tego uczynić osobiście. Cieszę się bardzo, że będę mógł służyć swoją osobą poprzez zanoszenie komunii świętej do domu chorego. To dla mnie duże przeżycie – stwierdził Zbigniew Kwiatkowski z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Wojkowie.
Po kazaniu nastąpiło imienne przedstawienie kandydatów na szafarzy biskupowi oraz obrzęd ich pobłogosławienia.
Wraz z bp. Łukaszem Buzunem mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Dariusz Kwiatkowski, dyrektor Wydziału Liturgii i Dyscypliny Sakramentów w Kurii Diecezjalnej w Kaliszu, ks. kan. Zbigniew Króczyński, proboszcz parafii Bożego Ciała w Nowych Skalmierzycach i proboszczowie parafii, z których pochodzą szafarze.
Kandydat na nadzwyczajnego szafarza komunii świętej musi odznaczać się następującymi przymiotami:
- wyróżniać się dojrzałością w wierze, a zwłaszcza odznaczać się zdrową pobożnością eucharystyczną i intensywnym życiem sakramentalnym;
- prowadzić wzorowe życie moralne i być solidnym w życiu małżeńskim, rodzinnym, zawodowym i sąsiedzkim;
- posiadać odpowiednie kwalifikacje intelektualne i przynajmniej średnie wykształcenie;
- aktywnie uczestniczyć w życiu parafialnym i cieszyć się poważaniem duchowieństwa i wiernych;
- odznaczać się sprawnością fizyczną i psychiczną, a także innymi pozytywnymi cechami charakteru jak: otwarta i służebna postawa wobec drugich, serdeczność oraz łatwość nawiązywania kontaktów z osobami chorymi i w podeszłym wieku.
MIK, źródło: KAI/Ewa Kotowska-Rasiak, fot. ks. Mateusz Puchała/Radio Rodzina Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze