W liczbach budżet to dochody w wysokości 694 miliony 604 tysiące złotych. Wydatki w kwocie 700 milionów 710 tysięcy złotych. Wydatki majątkowe 78 milionów 605 tysięcy złotych. Deficyt wyniesie 6 milionów 106 tysięcy złotych. Tak skonstruowany budżet zaakceptowała Regionalna Izba Obrachunkowa.
Pierwszy budżet prezydenta Kinastowskiego
Najważniejsze są inwestycje. Umiejętność zaplanowania wydatków tak, by można było zrealizować jak najwięcej istotnych dla miasta i mieszkańców projektów. A tegoroczny budżet, jak mówił jego autor, to również uwzględnianie decyzji rządu, które też mają wpływ na dochody samorządów. - Przyjmuję sytuację taką jaka jest i proponuje rozwiązanie, które w aktualnych warunkach jest w mojej ocenie zdecydowanie najlepsze. Proszę wysoką radę o zagłosowanie za przyjęciem budżetu miasta Kalisza na rok 2020 – mówił Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza - Za tym dokumentem stoją konkretne przedsięwzięcia, na których realizację czekają kaliszanie.
Remonty dróg i rewitalizacja
Najważniejsze inwestycje, które zostały zaplanowane na 2020 rok to remonty i budowy dróg. Z tymi projektowanymi od kilku lat – przebudową Nowego Światu i Częstochowskiej oraz przedłużenia Szlaku Bursztynowego do ul. Żwirki i Wigury. - Proszę o poparcie dla przebudowy skrzyżowania ul. Wyszyńskiego i Podmiejskiej na rondo, które rozwiąże problemy komunikacyjne w tej części Kalisza. proszę o poparcie planu budowy i przebudowy dróg osiedlowych na lata 2020 – 2023, którego rozpoczęcie zakłada przyszłoroczny budżet, a na który tak czekają mieszkańcy. Proszę o poparcie dla budowy boisk przy SP 17 i I LO, by ich uczniowie mieli w końcu odpowiednie warunki do aktywności fizycznej. Wreszcie proszę o wielkie „tak” dla rewitalizacji Śródmieścia. Jestem pewny, że niemal wszyscy państwo radni przed wyborami samorządowymi opowiadaliście się za jej faktycznej realizacji. Dlatego dość gadania i bieżmy się do pracy. W 2020 przebudujemy ul. Śródmiejską od Rogatki do Mostu Kamiennego, zlikwidujemy istniejące tam problemy komunikacyjne i wprowadzić przyjazny charakter tej ulicy. Odnowimy Planty Miejskie w taki sposób, by były zadrzewioną oazą na mapie Sródmieścia, która da mieszkańcom wytchnienie w upałach. Ulice Zamkowa i Śródmiejska od Mostu Kamiennego do Ratusza przebudujemy tak, aby służyły kupcom, mieszkańcom i turystom. Ludzie idą do miejsc estetycznych i funkcjonalnych, w których dobrze się czują i takie staną się te ulice. Przy okazji zostanie wyremontowana Piskorzewska – prosił Krystian Kinastowski.
Gwoździe Grodzińskiego
Tak pierwszy samodzielny budżet miasta prezentował prezydent. Liczba inwestycji może budzić zainteresowanie, ale nie koniecznie satysfakcjonować. Radni Klubu Koalicji Obywatelskiej przeanalizowali dokument i uważają, że takie wydatkowanie pieniędzy to gwoździe do trumny rozwoju miasta, które nie traci na wpływach podatkowych i ma z tego tytułu spore dochody. - Gwóźdź pierwszy budżet cofający Kalisz w rozwoju o 15 lat. Gwóźdź drugi – bardzo bolesny – chęć ukamieniowania centrum miasta. Gwóźdź trzeci – brak procesów zarządczych w mieście. Gwóźdź czwarty – podwyżki, podwyżki i jeszcze raz podwyżki. Gwóźdź piąty – rozrzutność pieniędzy dla poklasku – wyliczał kolejne słabe punkty dokumentu Dariusz Grodziński, radny PO z klubu KO. - Projekt budżetu Kalisza na 2020 rok pod względem rozwoju jest tragiczny. Z kwotą 75 milionów złotych na zadania majątkowe cofa nasze miasto o 15 lat. Słabszy pod tym względem był tylko rok 2005 gdzie zaplanowano na inwestycje tylko 54 miliony. Natomiast na 2006 zaplanowano już 83 miliony złotych. Mimo, że wpływów z podatków było wtedy 100 milionów złotych, a teraz łącznie jest 250 milionów. A to oznacza mniej utwardzonych dróg, ścieżek rowerowych, placów zabaw, boisk sportowych, nowych autobusów, kamer miejskiego autobusu, walki ze smogiem. Zielonych skwerów, żłobków i przedszkoli remontów kamienic i renowacji zabytków. Tego wszystkiego czego oczekują mieszkańcy - mówił Dariusz Grodziński.
Dla Koalicji Obywatelskiej budżet roku 2020 to nie wyhamowywanie miasta. Według radnych tego klubu to czas zwijania Kalisza, który nie ma impulsu do rozkwitu. Tyle wyliczenia przeciwników.
- Dlaczego te dochody są większe? Dlatego, że do realizacji mamy 500 plus także na pierwsze dziecko i to uwzględniamy w naszym budżecie, co stanowi 82 miliony 438 tysięcy. To też jest zwiększenie dochodów, gdzie nie mamy możliwości przeznaczenia tych pieniędzy na inwestycje, bo to są dotacje celowe i nie mamy możliwości dowolnego zagospodarowania ich według naszych potrzeb – wyjaśniała Irena Sawicka, skarbnik miasta. - Natomiast jeśli chodzi o inwestycje, po autopoprawkach mamy 78 milionów złotych, a będziemy starać się o dalsze środki na inwestycje. Przypomnę, że tworząc budżet na 2019 na samym wstępie mieliśmy 98 milionów na inwestycje, ale dostając dodatkowe środki budżet zwiększył się do kwoty 122 miliony – mówiła do radnych Sawicka.
Koalicja Obywatelska nie poparła tak skonstruowanego budżetu. Wstrzymali się od głosu radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dokument poprali radni Stowarzyszeń Samorządny Kalisz i Wszystko dla Kalisza oraz Prawa i Sprawiedliwości
AW, fot. autor, kalisz.pl
Napisz komentarz
Komentarze