W czerwcu ub.r. Rada Miasta Kalisza uchwaliła „Program restrukturyzacji zadłużenia użytkowników lokali mieszkalnych, socjalnych i tymczasowych pomieszczeń wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Kalisza na lata 2019-2023”. Oferta ma w części zniwelować dług lokatorów wobec MZBM-u, który jest ogromny - na koniec ubiegłego roku kwota ta przekroczyła 61 milionów złotych. - Na powyższą zaległość składa się zadłużenie bieżące, zasądzone oraz pozabilansowe. Powyższa kwota obejmuje zaległości istniejące na lokalach mieszkalnych i użytkowych usytuowanych w budynkach komunalnych, wspólnot mieszkaniowych, prywatnych oraz budynkach tzw. procentowych, czyli stanowiących współwłasność Miasta Kalisza i osób fizycznych – wyjaśnia Marzena Wojterska, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Kaliszu. - Natomiast z „Programu restrukturyzacji zadłużenia…” mogą skorzystać tylko osoby, które posiadają zadłużenia na lokalach mieszkalnych, socjalnych i tymczasowych pomieszczeniach wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Miasta Kalisza, jeśli zadłużenie to istniało na dzień 31 grudnia 2018r. MZBM wyliczył, że to około 2416 dłużników.
Zainteresowanie pomocą nie jest jednak spektakularne. Dotychczas złożonych zostało 135 wniosków o restrukturyzację zadłużenia, w tym 90 porozumień zostało już podpisanych:
- w 65 przypadkach wysokość zadłużenia nie przekraczała 30 000zł
- w 15 przypadkach wysokość zadłużenia była wyższa niż 30 000 zł, ale nie przekraczała 50 000zł
- w 10 przypadkach wysokość zadłużenia przekraczała 50 000 zł
Zgodnie z zapisami” Programu restrukturyzacji zadłużenia…”, dłużnicy zobowiązani są spłacić należną część zadłużenia w określonych ratach. Spłata musi zostać dokonana w formie pieniężnej, co jest jednoznaczne z brakiem możliwości odpracowania zadłużenia w przypadku skorzystania z restrukturyzacji. W stosunku do osób, które przystąpiły do programu, zawieszane są postępowania komornicze i eksmisyjne.
Wnioski o restrukturyzację zadłużenia można składać 30 czerwca 2020 r. Po jego upływie Miasto dokona analizy wprowadzonych założeń. - Z uwagi na fakt, iż termin składania wniosków o restrukturyzację zadłużenia upływa dopiero za 6 miesięcy, trudno jest w chwili obecnej ocenić, na ile spełnił on zakładane oczekiwania, gdyż nie wiadomo, ile osób skorzysta jeszcze z możliwości restrukturyzacji i jak będą się wywiązywały z nałożonych obowiązków tj. płatności rat oraz - w przypadku osób mieszkających w zadłużonych lokalach – z regulowania bieżących płatności – mówi Marzena Wojterska. - Jednak już teraz pozytywnym efektem wprowadzenia „Programu restrukturyzacji zadłużenia…” jest fakt, iż przystąpili do niego także dłużnicy, w stosunku do których wcześniej umorzono komornicze postępowania windykacyjne z uwagi na brak dochodów lub posiadanie dochodów nie podlegających zajęciu przez komornika.
Najwyższa kwota zadłużenia wobec MZBM w Kaliszu wynosi ponad 180.000 zł. Dłużnicy nie mieszkają już w zadłużonym lokalu.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze