- Muzyka dawna powinna być udziałem każdego, choć myśli się często inaczej. To jest nasza historia, to są nasze korzenie - polskie i europejskie – podkreślają organizatorzy Festiwalu. - Dziś młodzi ludzie, tworzący zespoły muzyki dawnej, stawiają swego rodzaju odpór stereotypom, funkcjonującym w społeczeństwie na temat zainteresowań współczesnej młodzieży - z jednej strony najnowocześniejsze technologie i komunikatory, z drugiej dźwięki i barwy średniowiecza, renesansu, baroku. Dlatego właśnie Festiwal Schola Cantorum jest swego rodzaju fenomenem naszych czasów - dodają.
42. Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” rozpoczynie się we wtorek 4 lutego i potrwa do niedzieli 9 lutego. Czego możemy się spodziewać w tych festiwalowych dniach? - Przede wszystkim fantastycznej zabawy, spotkań Scholowiczów, którzy nie widzieli się prawie rok, ale też zmagań konkursowych, uczestnictwa w warsztatach: rzeźbiarskich, chóralnych i tanecznych oraz wielu okazji do prezentowania przez zespoły swoich umiejętności, bowiem koncertów towarzyszących Festiwalowi jest wiele - w Kaliszu, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie – zapowiadają organizatorzy.
Rozpoczynają 5 lutego wystawą prac laureatów 25. Ogólnopolskiego Konkursu "Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", wystawą Artystów - Pedagogów, opiekunów artystycznych laureatów konkursu oraz wystawą instrumentów dawnych (WPA-UAM).
Tego samego dnia odbędzie się Koncert Inauguracyjny w wykonaniu laureatów ubiegłorocznego Festiwalu w przepięknych wnętrzach kościoła oo. Franciszkanów.
W czwartek, 6 lutego, organizatorzy zapraszają na wyjątkowy koncert IN MEMORIAM do Kościoła Garnizonowego, a w piątek na wystawę prac plastycznych w Oddziale 1 PKO Banku Polskiego w Kaliszu. Z kolei w sobotę do Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego na Koncert Galowy, na którym poznamy laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych oraz Bursztynowej Harfy EOLA.
Program ramowy Festiwalu znajduje się pod artykułem.
Organizatorem wydarzenia jest Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”, przy współpracy Młodzieżowego Domu Kultury im. Władysława Broniewskiego w Kaliszu, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.
MIK, fot. organizator
Napisz komentarz
Komentarze