Reklama
Reklama
Reklama

Czarny bez z Rzeszowa walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku. O zwycięstwie zdecydują internauci

Jest wyjątkowy i ze względu na wiek, i kształt. Czarny bez z Rzeszowa, który liczy sobie 200 wiosen i ma rzadko spotykaną dla swego gatunku formę drzewiastą, walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2020. Konkurencja jest silna – to szesnaście okazów, które wygrały w konkursach krajowych. A wszystko zależy od głosów internautów. Głosowanie trwa do końca lutego.

A nasz kandydat do miana Europejskiego Drzewa Roku rośnie między blokami w samym centrum Rzeszowa. Najprawdopodobniej jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. - Czarny bez został zgłoszony do konkursu przez mieszkankę Rzeszowa, która tak jak i inni zachwyciła się niezwykłą urodą i formą bzu, który zwykle ma postać krzewiastą. A tu mamy piękne drzewo, którego cała korona wiosną pokryta jest białymi kwiatami. Z kolei jesienią pojawiają się na nim kiście czarnych jagód, które stanowią bogatą stołówkę dla ptaków. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie, że mogłoby być inaczej –  mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku w Polsce.

Najczęściej czarny bez to krzew. Ten rzeszowski jest więc okazem wyjątkowym nie tylko na skalę krajową, co docenili uczestnicy polskiej edycji konkursu na drzewo roku, ale i europejską. -  Na uwagę zasługuje jego wiek, grubość pnia, rozpiętość korony, urodę kwiatów i owoców, a także niezwykły mikroklimat, jaki tworzy szczególnie w okresie kwitnienia. Jest majestatyczne i zarazem bardzo skromne – argumentuje Halina Sikora, mieszkanka miasta, która zgłosiła drzewo do konkursu. - Człowiek, mając świadomość,  że bez czarny to zazwyczaj krzew stojąc pod naszym domem, nabiera pokory. 

W tegorocznej edycji konkursu na Europejskie Drzewo Roku 2020, bierze udział szesnaście często unikatowe okazów, które zwyciężyły w plebiscytach krajowych. Historię i zdjęcia drzew biorących udział w konkursie znajdziemy na stronie plebiscytu www.treeoftheyear.org. Głos na polski czarny bez z Rzeszowa mozna oddać pod linkiem https://www.treeoftheyear.org/PL 

Głosowanie trwa do końca lutego. W ostatnim tygodniu konkursu wyniki są utajnione, a zwycięzcę poznamy 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli. 

Konkurs odbywa się od dziesięciu lat. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W Polsce organizatorem jest  Klub Gaja.

AW, zdjęcie i informacje Klub Gaja 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 1°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1018 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama