Jak przekazuje Urząd Miasta – 5 mln zł to zbyt duża kwota, by kaliski samorząd mógł sfinansować ją w całości ze środków własnych, dlatego w miniony piątek, 7 lutego, samorząd zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury o dofinansowanie w wysokości 50% kosztów zadania, tj. 2,5 mln zł. –
Kompleksowa przebudowa
Inwestycja ma wpłynąć na usprawnienie ruchu w tym rejonie. Bardzo często korkujące się skrzyżowanie obsługiwane do tej pory przez sygnalizację świetlną zostanie przebudowane na rondo. - W ramach tej inwestycji – oprócz budowy ronda - planujemy wykonanie nowej nawierzchni jezdni, budowę zatoki autobusowej, chodników i ścieżek rowerowych, przebudowę odwodnienia i oświetlenia – przekazuje Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza.
Jezdnia będzie miała nową konstrukcję nawierzchni zdolną do przenoszenia dopuszczalnego nacisku pojedynczej osi napędowej pojazdu wynoszącego 115 KN/oś.
20 tysięcy pojazdów na dobę
Wg badań natężenia ruchu drogowego, przeprowadzonych na tym odcinku w październiku 2016 r., przejeżdża tędy blisko 20 tysięcy pojazdów na dobę. Udział pojazdów ciężarowych stanowi ok. 17%
- W przypadku zakłóceń i utrudnień w ruchu na al. Wojska Polskiego (drodze zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Podmiejskiej), bardzo znacząco wzrasta natężenie ruchu pojazdów na ul. Podmiejskiej. Przejmuje ona wówczas dodatkowe obciążenie ruchem pochodzącym z al. Wojska Polskiego, dla której natężenie ruchu na poszczególnych odcinkach kształtuje się na poziomie 21 370 pojazdów na dobę (udział pojazdów ciężarowych stanowi ok. 10%). – opisuje we wniosku do ministerstwa kaliski samorząd.
Od placu budowy do kluczowej arterii
Ulica Podmiejska, na odcinku od Ronda Westerplatte do Ronda Dobrzeckiego, (w tym objęte wnioskiem skrzyżowanie z ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego) została wybudowana pod koniec lat 70. Początkowo ulica stanowiła dojazd do placu budowy, na którym powstawało największe kaliskie osiedle mieszkaniowe. W wyniku sukcesywnie postępującej rozbudowy oraz zagospodarowania terenów przyległych i rozwoju sieci dróg na terenie miasta, wzrastało znaczenie ul. Podmiejskiej jako korytarza komunikacyjnego miasta. 1 stycznia 2006 r. ul. Podmiejska zaliczona została do kategorii drogi krajowej - w ciągu DK nr 25. Obecnie pełni rolę jednego z najważniejszych ciągów komunikacyjnych i tranzytowych Kalisza. Ponadto, stanowi dojazd pojazdów ciężkich do terenów inwestycyjnych oraz kaliskich stref gospodarczych zlokalizowanych przy ul. Inwestorskiej oraz ul. Zachodniej.
AG, fot. Magdalena Bartnik
Napisz komentarz
Komentarze