Komunikat w tej sprawie został wydany w czwartek, 12 marca. Zalecenia GIS są bardzo rygorystyczne. Przede wszystkim pacjenci nie powinni osobiście zgłaszać się do przychodni, lecz kontaktować się telefonicznie. Będą umawiani na teleporadę, czyli telefoniczną konsultację z lekarzem. . - Osoby, które źle się czują, ale nie mają jakichś czynników ryzyka, powinny brać leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, ogólnie wzmacniające preparaty, witaminę C, ewentualnie obserwować. Jeśli te objawy ustępują nie wymaga to wtedy konsultacji lekarskiej. Jeśli przypadek będzie wymagał konsultacji, to wtedy prosimy o kontakt telefoniczny i lekarz na podstawie wywiadu zebranego przez telefon może zadecydować, czy wymagana jest wizyta lekarska czy ewentualnie pacjent może być leczony w domu bez wizyty lekarskiej – mówi Mirosław Gabrysiak, lekarz.
Pacjenci nie powinni się zgłaszać również po recepty. - Telefonicznie będziemy udostępniać kody odbioru recept – dodaje Mirosław Gabrysiak. – Chodzi o to, żeby pacjenci nie byli narażeni na kontakt z innymi pacjentami, którzy mogą przenosić nie tylko wirus, który wywołuje COVID-19, ale też wirus grypy, który też jest groźny i który w ubiegłym roku niestety zebrał swoje żniwo.
Dokładne zalecenia dla pacjentów pojawiły się we wszystkich przychodniach i poradniach i brzmią następująco:
- pacjenci powinni unikać osobistych wizyt w poradni,
- we wszystkich sprawach prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją,
- osoby wymagające konsultacji z lekarzem zostaną umówione na teleporadę przez telefon, podczas której lekarz zdecyduje o konieczności osobistej wizyty w poradni,
- recepty prosimy zamawiać telefonicznie,
- osoby, które zamówiły recepty telefonicznie otrzymają kod umożliwiający ich realizację.
Wprowadzenie tych zasad jest niezbędne dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkich pacjentów oraz ciągłego funkcjonowania poradni.
MIK, KB, fot. Karolina Bazan
Napisz komentarz
Komentarze