Reklama
A konkretnie w Kaplicy Polskiej, która jest dziełem Włodzimierza Tetmajera. Krakowski malarz w polichromiach umieścił postacie biblijne oraz związane z historią Polski i Kalisza nadając im równocześnie symboliczne znaczenia. Teraz stały się natchnieniem by stworzyć grafiki dla Akademii Kaliskiej, które zostaną umieszczone na godle i sztandarze oraz wszystkich oficjalnych dokumentach związanych z uczelnią. Praca nad projektem okazała się poszukiwaniem tożsamości dla uczelni, która otwiera nowy rozdział swojej historii. - Jednymi z ważniejszych postaci są Kazimierz Wielki oraz Bogoria Skotnicki – twórcy Akademii Krakowskiej - mówi dr Jerzy Wypych, autor projektu. - Mamy już zapis, że w 1389 mieliśmy kolonię akademicką Akademii Krakowskiej, nie Uniwersytetu, który powstał 1400 roku. Arcybiskup Bogoria Skotnicki i Kazimierz Wielki byli związani z Kaliszem. Bogoria wybudował dzisiejszego św. Józefa, dwór arcybiskupi i szkołę i najprawdopodobniej tam mieściła się Kolonia Akademicka. – wyjaśnia dr Wypych.Powstająca Akademia Kaliska jest więc kontynuatorką tamtej szkoły i tam może szukać swojej tożsamości. Dlatego oficjalna kolorystyka młodej uczelni, chociaż z liczącą już lata historią, zaczerpnięta jest z kielicha jaki podarowała druga z wymienionych postaci, czyli Kazimierz Jagiellończyk, Kaliszowi. Dar wnuka błogosławionej Jolanty jest obecnie jednym z najcenniejszych przedmiotów w zbiorach Sanktuarium św. Józefa. - Mamy krakowianina, który nam opowiada naszą historię i tak się złożyło, że to posłużyło do zaprojektowania sztandaru. Z jednej strony jest Akademia Kaliska i podobizna prezydenta Wojciechowskiego, a z drugiej jest rozbudowane logo z opisem łacińskim - wyjaśnia autor projektu. - Logo jest zbudowane w ten sposób, że wykorzystujemy orła tetmajerowskiego, widniejącego w Kaplicy Polskiej. Na piersi umieszczona jest tarcza u góry jest herb Ziemi Kaliskiej, u dołu jest kazimierzowska pieczęć.
Oficjalna prezentacja i posiedzenie Rady Uczelni oraz Senatu PWSZ – ostatnich w historii pod tą nazwą – na których przyjęto stworzone projekty odbyły się w kościele św. Mikołaja. Właśnie ze względu na inspiracje historią przedstawioną na malowidłach kaplicy stworzonej przez Włodzimierza Tetmajera. - Historia szkolnictwa jest starsza niż tylko historia Kolegium Jezuickiego - dodaje prof. Andrzej Wojtyła, rektor PWSZ w Kaliszu. - I zarówno godło jak i sztandar oparte są na historii naszego miasta, historii szkolnictwa wyższego w Kaliszu. To wszystko mieści się na sklepieniu kaplicy i dlatego to spotkanie i posiedzenie rady w kościele, by wszyscy zobaczyli do jakich źródeł w tych naszych symbolach sięgamy - wyjaśnił w trakcie spotkania.
Symbolach, które zostały przyjęte w czwartek. Oficjalnymi grafikami Akademii Kaliskiej staną się wraz z inauguracją roku, czyli w październiku.
AW, PWSZ Kalisz
Napisz komentarz
Komentarze