Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kaliski szpital pomoże w opracowaniu szybkich testów na koronawirusa WIDEO

Reklama
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu będzie uczestniczył w badaniach mających na celu opracowanie szybkich testów na koronawirusa. Placówka podpisała umowę na realizację prac badawczo-rozwojowych, w ramach której dostarczy materiał od pacjentów zakażonych tym patogenem. Testy miałyby nawet w ciągu godziny dostarczyć Informacji o obecności wirusa w organizmie.
Reklama
Kaliski szpital pomoże w opracowaniu szybkich testów na koronawirusa WIDEO

Reklama
- Jestem dumny, że możemy tę umowę realizować, bo to dowodzi, że stajemy po stronie podmiotów aktywnie włączających się w zwalczanie pandemii, nie czekamy biernie na jej ewentualny rozwój  – mówi Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. - Realizacja głównego celu umowy wpłynie na zwiększenie naszych szans na spłaszczenie krzywej zachorowań. Nie zrealizujemy tego bez precyzyjnych narzędzi, jakimi będą szybkie testy.

Reklama

Jak dodaje, udział w badaniach jest dla placówki sprawą priorytetową, bo szpital szczególnie odczuwa skutki pandemii, stojąc na pierwszej linii walki z koronawirusem. - Skuteczne opanowane Covid-19 będzie miało również duże przełożenie na zwiększenie społecznych skutków pandemii. Już dziś wiemy, że jest ona czymś więcej niż tylko kwestią zdrowia publicznego. Skutki pandemii są dotkliwe i dotkliwie odczuwalne przez gospodarkę, a tym samym przez całe społeczeństwo. Z pandemią jako szpital zmagamy się już od pół roku, wiele osób się z nią oswoiło, ale wiemy że powrót do normalności będzie jeszcze długi i najpewniej trudny – uważa Radosław Kołaciński.

Konsorcjum powołane do opracowania testów we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu, ma już wsparcie prywatnych inwestorów, ale liczy na dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Sądzimy, że w najbliższym czasie uda nam się wprowadzić linię testową, która pozwoli opracować i zweryfikować skuteczność naszego podejścia – uważa lek. med. Sebastian Łaźniak, partner główny konsorcjum.

Kaliski szpital będzie dostarczał do badań materiał biologiczny od pacjentów zakażonych koronawirusem. - To jest bardzo ciekawe, że organizm zawsze reaguje na zewnętrzne czynniki np. deszcz czy zimno. My się dostosowujemy do tych zmian zewnętrznych np. zmianą temperatury ciała i ubieramy się. Podobnie przypuszcza się, że wirus może także takie czynniki bardzo subtelne w naszym organizmie aktywować. My te czynniki musimy zidentyfikować – wyjaśnia prof. dr hab. nauk med. Paweł Piotr Jagodziński, kierownik Katedry i Zakładu Biochemii i Biologii Molekularnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, a zarazem kierownik naukowy projektu.

Reklama
Jak dodaje, szybkie testy w kilka godzin, a nawet godzinę mogłyby wykazać, że organizm zetknął się z wirusem i próbuje go zwalczać.

MIK, fot. screen., wideo: szpital w Kaliszu

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 9°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1019 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama