Odpady w magazynie w Szczypiornie składowane są nielegalnie przynajmniej od początku 2014 roku. Wówczas, z uwagi na stwierdzenie działalności niezgodnej z wydanym zezwoleniem, ówczesny prezydent Kalisza cofnął to zezwolenie. Firma gospodarująca w budynku zobowiązana została do jego opróżnienia, ale tego nie zrobiła. Od tego czasu w magazynie przy ulicy Wrocławskiej zalega około 3000 ton różnego rodzaju odpadów chemicznych. W 2018 roku, na mocy darowizny, Miasto Kalisz przejęło ten budynek i podjęło działania, dążące do usunięcia jego zawartości. Aby to umożliwić, rozpoczęto starania o dotację na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Na mocy umowy podpisanej przez prezydenta Krystiana Kinastowskiego z konsorcjum firm Hydrogeotechnika Sp. z o.o. z Kielc oraz GEOCOMA Sp. z o.o. Spółka komandytowa z Krakowa, odpady zostaną usunięte i unieszkodliwione najpóźniej do 23 grudnia 2022 roku. W ciągu najbliższego tygodnia wykonawca otrzyma klucze do magazynu i rozpocznie realizację postanowień umowy.
Koszt usunięcia i unieszkodliwienia odpadów ze Szczypiorna to 18 837 878,40 zł. Część tej kwoty – 5,2 mln zł – pochodzić będzie z dotacji, którą Miasto Kalisz otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
kalisz.pl, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze