Jarocinianin odkrycia dokonał w 2019 roku. Zapakowane w butelkę i zakopane w ziemi dokumenty odnalazł podczas prac przy budowie gazociągu w Grabowie nad Prosną. Zgodnie z prawem zapiski Organizacji Jedności Narodowej powinny trafić do odpowiedniej placówki na terenie, gdzie zostały odnalezione. Jednak Muzeum Regionalne w Ostrzeszowie nie było zainteresowane znaleziskiem Krzysztofa Majtyki. Dlatego skontaktowała się z Michałem Młotkiem, który jest przewodniczącym Rady Miejskiej w Iławie, ale od lat zajmuje się też odzyskiwaniem utraconych zabytków. Dzięki jego wiedzy udało się ustalić, czego dokumenty dotyczą. Składają się na nie spisy nazwisk z pseudonimami, rozkazy, raporty, analizy oraz notatki.
Znawca o wykopanych przez jarocinianina papierach poinformował IPN w Łodzi i ta placówka postanowiła dołączyć je do swoich zbiorów. Oficjalne przekazanie zapisków OJN odbyło się w Ratuszu w Jarocinie. - Po wielu próbach przekazania znalezionych dokumentów historycznych, udało się oddać je we właściwe ręce – podkreślił Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina. - Postawa znalazcy - jarocinianina Krzysztofa Majtyki jest godna naśladowania. Konsekwentnie walczył o to, by dokumenty ocalały od zapomnienia i przypominały historie, które składają się na dzieje naszej ojczyzny.
W przekazaniu dokumentów, poza znalazcą, uczestniczyli w nim: ze strony IPN - dr Paweł Perzyna - Naczelnik Oddziałowego Archiwum IPN w Łodzi oraz ze strony gospodarzy - burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki i dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie, Marcin Szeląg.
Niedawno równie cennego znaleziska dokonano samym Jarocinie. W trakcie prac remontowych w Pałacu Radolińskim znaleziono dubeltówkę, którą właściciel majątku otrzymał od samego cesarza WIĘCEJ.
Broń była ukryta pod podłogą w jednym z pomieszczeń remontowanego od kilku lat pałacu. Prace trwają też w okalającym zabytek parku.
AW, UMiG w Jarocinie
Napisz komentarz
Komentarze