Projekt jest odpowiedzią na opublikowany 27 stycznia br. wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który praktycznie zakazuje aborcji w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami kobieta musi urodzić dziecko nawet pomimo ciężkiej lub śmiertelnej wady płodu.
Darmowa aborcja (finansowana przez NFZ ) z woli pacjentki do 12. tygodnia ciąży - to najważniejszy zapis obywatelskiego projektu ustawy, który przed siedzibą Sejmu zaprezentowały w środę aktywistki z organizacji kobiecych i posłanki Lewicy.
Poza darmową aborcją do 12. tygodnia bez podania przez kobietę przyczyny projekt zakłada:
finansowaną z NFZ aborcję po 12. tygodniu ciąży w przypadku wykrycia wad rozwojowych płodu, zagrożenia zdrowia i życia kobiety oraz gdy ciąża powstała w wyniku gwałtu;
uchylenie przepisów karnych za wykonanie i pomoc w aborcji (dziś to 3 lata więzienia);
szpital, który odmówi aborcji w przewidzianym w przepisach terminie, będzie podlegał sankcji zerwania umowy z NFZ; dyrektor szpitala, który odmawia zabiegu, będzie miał obowiązek skutecznego wskazania innego świadczeniodawcy, który wykona zabieg;
jeśli szpital odmówi aborcji, to odwołanie pacjentki od tej decyzji będzie musiał rozpatrzeć w 24 godziny (obecnie zajmuje to nawet kilka miesięcy, gdy kobieta w tym czasie np. poddaje się aborcji za granicą).
Akcja zbierania podpisów pod projektem odbędzie się 6 lutego w godz. 15.00 - 16.30 na Głównym Rynku w Kaliszu.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze