Reklama
Reklama
Reklama

Czad zaatakował przy ul. Kościuszki. Dwie młode osoby w szpitalu

O krok od tragedii przy ul. Kościuszki w Kaliszu. W jednej z kamienic dwie osoby podtruły się tlenkiem węgla. W momencie przybycia służb ratunkowych były przytomne, ale wymagały hospitalizacji.
Czad zaatakował przy ul. Kościuszki. Dwie młode osoby w szpitalu

Wezwanie do zdarzenia straż pożarna odebrała tuż przed godz. 23.00 we wtorek, 16 lutego. – Po dojeździe na miejsce stwierdzono, że w jednym z mieszkań prawdopodobnie ulatnia się tlenek węgla. Wszystkie okna były otwarte – mówi mł. kpt. Szymon Zieliński, oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej. – Wykonany pomiar wykazał 25 ppm-mów, a po chwili wartość ta spadła do zera. W mieszkaniu przebywały w sumie cztery osoby, z czego dwie uległy podtruciu.

Kobieta i mężczyzna wymagali podania tlenu – jedną z osób zaopatrzyła w niego ekipa karetki pogotowia ratunkowego, a drugą strażacy. Ostatecznie lekarz stwierdził, że oboje poszkodowani wymagają hospitalizacji.

- Wydano zalecenie o niekorzystaniu z piecyka gazowego do ciepłej wody – dodaje mł. ktp. Szymon Zieliński. W akcji uczestniczyły 3 zastępy straży pożarnej, w tym 10 strażaków.

To kolejne w ostatnich dniach zdarzenie z udziałem czadu. Dzień wcześniej tlenek węgla ulatniał się przy ul. Serbinowskiej. Tam nikt nie został poszkodowany.

Czad – cichy zabójca

Tlenek węgla potocznie zwany czadem, to bezwonny i bezbarwny, pozbawiony smaku silnie trujący gaz. Powstaje na skutek niepełnego spalania wszystkich paliw, m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju, benzyny, które spowodowane jest niedostateczną ilością tlenu niezbędnego do pełnego spalenia paliw. Określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. Każdego roku w Polsce umiera z jego powodu kilkadziesiąt osób.

Objawy zatruciem tlenkiem węgla

Niewielkie zatrucie tlenkiem węgla ma podobne objawy do grypy, z którą często jest mylone. Pojawiają się łagodne bóle głowy, ogólne osłabienie, nudności, złe samopoczucie. Przy średnim stopniu ból głowy jest już silny, krew szybciej pulsuje, przyspieszając tętno, czujemy się bardzo źle, towarzyszą temu wymioty i poczucie zagubienia.

Jeżeli tlenek węgla zaatakował organizm w wysokim stopniu, człowiek traci przytomność, pojawiają się drgawki, zatrzymanie oddechu i akcji serca, które ostatecznie doprowadzają do śmierci.

Duże stężenie czadu jest w stanie zabić człowieka w ciągu kilku minut.

MIK, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 2°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 12 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama