Ideą Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Dlatego przez cały tydzień w prokuraturach w całym kraju dyżurują wyznaczeni prokuratorzy, asesorzy i asystenci prokuratorów, którzy udzielają wsparcia pokrzywdzonym. – Celem obchodzonego corocznie Tygodnia jest udzielenia niezbędnych informacji ofiarom przestępstw oraz wskazanie instytucji zajmujących się właśnie pomocą pokrzywdzonym – podkreśla Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.
Dyżury bezpośrednie - w specjalnie do tego wyznaczonych pomieszczeniach, jeżeli takim dana placówka dysponuje - oraz z zachowaniem reżimu sanitarnego będą odbywać się od 11.00 do 13.00. Między 9.00 a 11.00 oraz od 13.00 do 16.00 na osoby potrzebujące porady prokuratorzy będą czekać przy telefonach. Szczegóły można znaleźć na tablicach informacyjnych Prokuratury Okręgowej oraz w siedzibach prokurator rejonowych.
W organizację obchodów – oprócz Ministerstwa Sprawiedliwości i Prokuratury Krajowej – włączyli się również asystenci sędziów, referendarze, adwokaci, radcowie prawni, aplikanci, psycholodzy, kuratorzy sądowi, policjanci oraz inni specjaliści. W Sądzie Okręgowym w Kaliszu porady udzielane będą telefonicznie WIĘCEJ.
Także telefonicznie dyżury telefoniczne pełnić będą kuratorzy sądowi, referendarze sądowi oraz asystenci sędziów w Sądzie Rejonowym w Kaliszu. Każdego dnia porad będzie udzielać kilka osób WIĘCEJ.
Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą również uzyskać wsparcie od podmiotów, które świadczą w 2021 r. pomoc finansowaną z Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej; w przypadku Kalisza jest to Okręgowy Ośrodek Pokrzywdzonym Przestępstwem przy Kościuszki 24 WIĘCEJ.
W akcję włączyła się również policja.
Idea Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw zrodziła się w 2000 roku. Związana jest z przypadającym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw.
AW, fot. org., autor
Napisz komentarz
Komentarze