Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jak przygotować działkę do sezonu letniego

Lato zbliża się wielkimi krokami. Ci z nas, którzy mają szczęście być posiadaczami działek rekreacyjnych, mogą na nich spędzić cały urlop, co w czasach pandemii jest najrozsądniejszym rozwiązaniem. Żeby jednak było to możliwe, trzeba zarówno samą działkę, jak i znajdujący się na niej domek, przygotować do zamieszkania na lato. Jak to zrobić?
Jak przygotować działkę do sezonu letniego

Uprzątnięcie terenu

Najpierw usuwamy pozostałości po zimie, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Usuwamy zeschnięte gałęzie, opadłe liście, ewentualnie otuliny, przycinamy drzewa i krzewy. Jeżeli gałęzi jest dużo, warto użyć rozdrabniacza. Pocięte na drobne kawałki gałęzie znakomicie nadają się na kompost.

Generalnie palenie gałęzi na działce jest zabronione i podlega karze administracyjnej. Nie ma jednak przeszkód, aby urządzić ognisko w miejscu do tego przeznaczonym, o ile zapoznaliśmy się z lokalnymi przepisami przeciwpożarowymi i zarządzeniami. Jeżeli nie da się zutylizować gałęzi na działce, należy je wywieźć. Odpady zielone (w tym gałęzie) odbierane są za ogół raz na dwa tygodnie, w okresie od marca do listopada, przez miejscowe służby porządkowe. Takie odpady, zgodnie z zasadą segregacji,  umieszcza się w szarych workach.

Następnie kosimy trawę za pomocą kosiarki elektrycznej lub spalinowej. Jest to zabieg nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim znacznie zmniejszającym ryzyko „złapania” kleszcza. Są to groźne pasożyty, roznoszące boreliozę i babeszjozę, często śmiertelną dla naszych czworonogów.

Alejki i podjazdy – kamienne i betonowe

Kolej na wyczyszczenie nawierzchni betonowych, kamiennych i z kostki brukowej. Mogą one być zabrudzone resztkami oleju silnikowego, trawą i chwastami, wyrastającymi spomiędzy płyt i kostek, piaskiem, kurzem i resztkami roślinnymi, naniesionymi przez wiatr, a także ptasimi odchodami i innymi zanieczyszczeniami. Wyrastające chwasty można usunąć za pomocą preparatów chemicznych. Jednak znacznie bardziej ekologicznie jest usunąć je mechanicznie, a narastaniu zapobiegać za pomocą zwykłego octu spirytusowego. Zwłaszcza jeżeli mamy zwierzęta domowe, użycie chemii ogrodniczej jest bardzo niebezpieczne. Może ona też zaszkodzić jeżom, które lubią zakładać gniazda na naszych działkach i odchowywać w nich młode.

Po zamieceniu śmieci pora na pozbycie się plam i zabrudzeń. Najlepiej zrobić to za pomocą szorowarki, którą można wypożyczyć lub zamówić usługę czyszczenia w firmie sprzątającej. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest szorowarka Numatic, np. HFM 1515 – model przeznaczony do czyszczenia podłóg i posadzek kamiennych. Jest to wielofunkcyjne urządzenie, które posiada również funkcję prania wykładzin i dywanów; jeżeli mamy takie w domku na działce, można je odświeżyć za pomocą tej samej maszyny.

Porządki w domku na działce

Po zimie zapewne czeka nas w domku sporo pracy. Przede wszystkim trzeba pootwierać okna, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stęchlizny, który powstaje w nieogrzewanym zimą pomieszczeniu. Podłączamy prąd i wodę, wynosimy na zewnątrz wykładziny podłogowe. Następnie myjemy okna, przecieramy meble, usuwamy pajęczyny i padłe owady. Następnie myjemy sanitariaty i  kuchnię, sprawdzając przy tej okazji stan instalacji. Myjemy podłogi – możemy wykorzystać do tego szorowarkę, przykrywamy je wyczyszczonymi wykładzinami i jeżeli mamy w domku kominek – rozpalamy go, aby osuszyć powietrze i nieco ogrzać wnętrze. Można to również zrobić, korzystając z grzejnika elektrycznego. Warto też przejrzeć zakamarki w domku i sprawdzić, czy nie ma gdzieś np. dziur wygryzionych przez myszy, pęknięć, odprysków farby, itp.

Do szorowarki należy użyć detergentu specjalnie do niej przeznaczonego. Zazwyczaj producenci szorowarek zalecają konkretne preparaty lub sprzedają je razem z urządzeniem. W każdym razie rodzaj użytego środka ma znaczenie; jeżeli jego gęstość jest nieodpowiednia, może dojść do zablokowania filtrów, z kolei preparat wysokopieniący może spowodować awarię maszyny. Pamiętajmy także o ochronie środowiska, kupując środki biodegradowalne.

materiał partnera


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1029 hPa
Wiatr: 13 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama