Dużo będzie zależało od tego, co powie nam lekarz. Warto jednak zauważyć tutaj, że nawet doświadczeni trenerzy i ortopedzi czasami mają odmienne zdania na temat tego, w którym konkretnie momencie angażować konkretne mięśnie i ścięgna, a także stawy.
Na pewno może to być duży problem dla samych sportowców, którzy obawiają się dalszych kontuzji lub po prostu dużego bólu podczas ćwiczeń. Są więc ortopedzi, którzy mówią, aby jak najszybciej angażować ciało, ponieważ im dłużej pozostaje ono w bezruchu, to potem tym trudniej będzie wrócić do kondycji. Zawsze są to jednak kwestie indywidualne i konieczne do przeanalizowania przez specjalistów. Obecna serie A terminarz pozwala poznać wszystkich rywali w najwyższej włoskiej lidze oraz dobrze rozpocząć rozrywki w typowanie meczów.
Powrót do treningów nie taki łatwy
Niekoniecznie więc powrót do treningów za każdym razem będzie łatwy i przyjemny. Oczywiście bardzo ważne będzie tu nastawienie psychiczne. Oczywiście to bardzo przyjemne zajęcia, ale w końcu trzeba się zastanowić nad ćwiczeniami, szczególnie wtedy, jeżeli ćwiczyliśmy regularnie lub jesteśmy sportowcami zawodowymi. Czasami niezbędny jest nawet kontakt z psychologiem, który musi nas jakoś zmotywować. Najważniejsze to uzyskać samoświadomość i powiedzieć sobie, że w końcu musimy stawić czoła bardziej wymagającemu treningowi, aniżeli kiedyś z uwagi na kontuzję. Oczywiście kontuzja to zawsze będzie dla nas pewna nowa sytuacja i musimy się przyzwyczaić do nowych obowiązków sportowych. Czasami wymagana będzie bardziej lub mniej złożona fizykoterapia.
Generalnie jednak oczywiście poza wyłączeniem jakichś poważnych skutków zdrowotnych, każdy może wrócić do treningów po kontuzji. Trzeba jednak trenować świadomie i wyciągnąć wnioski z takiego negatywnego wydarzenia. Dzięki temu unikniemy w przyszłości podobnych urazów. Naturalnie nigdy ćwiczenia zapewniające szybszy powrót do kondycji nie powinny być realizowane samodzielnie. Potrzebujemy doświadczonego trenera lub asystenta, czy też fizjoterapeuty. Najpierw trzeba przeanalizować odniesioną kontuzję. Dzięki temu zrozumiemy, z jakich powodów do niej doszło. Przyczyną może być brak odpowiedniej rozgrzewki albo przeciążenie mięśnia, który nie był wystarczająco mocny. Do kontuzji często też dochodzi, gdy wykonujemy nieprawidłowy ruch, który może uszkodzić staw. Jeżeli więc zidentyfikujemy ten destrukcyjny moment, w którym doszło do kontuzji, to wtedy na pewno szybciej odzyskamy sprawność, bo będziemy unikać ryzykownych zachowań.
Fachowcy od medycyny sportowej
Oczywiście jest cała masa rozmaitych poradników, które mogą nas krok po kroku poprowadzić poprzez tego typu ćwiczenia. Nic jednak nie zastąpi kontaktu z lekarzem i fizjoterapeutą, którzy działają w obszarze medycyny sportowej. To przecież oni mają odpowiednią wiedzę naukową i szybciej pomogą nam powrócić do zdrowia. Najpierw więc niezbędna będzie odpowiednia diagnoza. Jeżeli zdiagnozowanie nie wystąpi lub będzie błędne, to wtedy wracanie do formy będzie odbywać się w męczarniach albo też może być nieskuteczne. Całkiem inaczej będzie wyglądać zestaw ćwiczeń po zerwaniu mięśnia, s całkiem inaczej wtedy, gdy doszło do zwichnięcia. Dodatkowo są różnice pomiędzy zmęczeniem mięśni i skurczami.
Dopiero więc lekarz, stawiając diagnozę odnośnie konkretnej kontuzji, zaproponuje nam jakieś wstępne zalecenia. To może być odpoczynek i przykładanie okładów zimnych lub ciepłych w zależności od tego, do jakiej kontuzji doszło. Możliwe też, że niezbędne będą do zastosowania leki przeciwzapalne. Z kolei po okresie odpoczynku przyjdzie czas na powrót do treningów. Zawsze kluczową rolę będzie tu odgrywać rozgrzewka, nad którą oczywiście będzie czuwać doświadczony trener.
materiał zewnętrzny
Napisz komentarz
Komentarze