Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwsze gody na słynnym gnieździe w Przygodzicach

W tym roku na słynnym gnieździe w Przygodzicach, pierwszy bocian biały samiec „Dziedzic” pojawił się 31 marca. Samica dołączyła 4 kwietnia, od razu stworzyły zgodną parę i doszło do godów. W ostatnich latach ,,bocianie gwiazdy Internetu’’ znosiły z reguły po 5 jaj, wychowywały od dwóch do nawet pięciu młodych. Czy i w tym roku im się to uda, dowiemy się stopniowo ze strony www.bociany.przygodzice.pl
  • Źródło: Paweł T. Dolata, Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic
Pierwsze gody na słynnym gnieździe w Przygodzicach

Autor: www.bociany.przygodzice.pl

Osiedlenie się pierwszego bociana udokumentowała kadrem z obrazu www.bociany.przygodzice.pl internautka Kinga Adamczyk z zespołu projektu „Blisko bocianów” na jego forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl. Co więcej, był to w ogóle jeden z pierwszych w tym roku bocianów w Południowej Wielkopolsce, gdzie projekt „Blisko bocianów” i WTPK mają sieć wolontariuszy-obserwatorów. Samica pojawiła się 4 kwietnia o 19.14, co wypatrzyli internauci Aria i Renia, czyli Teresa Paździor. Samica od razu została zaakceptowana przez samca i stworzyły zgodną parę. Film Teresy Paździor, kolejnej członkini zespołu projektu, z powitania pary można obejrzeć tu: www.youtube.com/watch?v=dvIYTNF-g9U

Tegoroczne bociany, tak jak i para w latach ubiegłych, nie mają obrączek, dlatego nie wiadomo, czy są to ptaki zasiedlające to gniazdo w roku poprzednim, ale wczesny pojaw (znajomość gniazda) na to wskazuje. Na pewno nie są to potomkowie tutejszej pary z ostatnich 27 lat, bo ich młode zawsze były obrączkowane. Imiona „Dziedzic” i „Przygoda” noszą zwyczajowo każdoroczni „dziedzice” przygodzickiego gniazda. Te wybrane przez internautów imiona symbolicznie składają się na nazwę wsi z gniazdem i oddają jej charakter: kiedyś dużego klucza majątków, którego dziedzicami aż do II wojny światowej była wielkopolska gałąź słynnego rodu książąt Radziwiłłów.

Kiedy jajka?

Pierwszego jajka spodziewać się można około 11-14 kwietnia, czyli od 8 do 11 dnia osiedlenia na gnieździe. Wynika to z doświadczenia obserwacji uzyskanych z kamery z lat poprzednich. W 2017 r. samica zniosła pierwsze jajko 10. dnia, licząc od dnia dołączenia samicy do samca i ich pierwszych godów, w 2018 r. – 11. dnia, w 2019 r. – 8. dnia, w latach 2020 i 2021 – 9. dnia.  

Zgodnie z bocianimi zwyczajami, jajka składane są wieczorami. Są białe, mierzą ok. 7 x 5 cm i ważą ok. 70-80 gramów. Wysiadywanie jaj potrwa ok. 35 dni, będą się tym zajmowali oboje rodzice na zmianę, by drugi osobnik mógł latać na żerowisko. Co jakiś czas wysiadujący jajko bocian wstaje, obraca je (by było równo nagrzewane i wentylowane) i spulchnia dziobem wyściółkę wokół jajka.

Projekt „Blisko bocianów”

Projekt edukacyjno-badawczy „Blisko bocianów”, oparty na internetowej obserwacji gniazda bocianów białych w Przygodzicach, realizowany jest przez Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-KrajoznawczeGminę Przygodzice. Nazwa projektu oddaje nie tylko techniczne możliwości stałego oglądania dziko żyjących bocianów, ale ich bliski związek emocjonalny z milionami internautów, którzy śledzą i kibicują swoim ulubieńcom. Projekt ruszył wiosną 2006 r. – 24 marca założono kamerę, a 28 marca obserwowano pierwszy pojaw bociana na gnieździe. Gniazdo to położone jest w Wielkopolsce: w gminnej wsi Przygodzice (www.przygodzice.pl),         w powiecie ostrowskim. Ptaki żerują w dolinie rzeki Baryczy, tuż przy największym w Polsce Parku Krajobrazowym „Dolina Baryczy”, jednocześnie Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków europejskiej sieci ekologicznej Natura 2000.

Celem projektu jest przybliżenie wszystkim miłośnikom przyrody życia bociana białego - „najbardziej polskiego gatunku ptaka”. Warto bowiem pamiętać, że polska populacja bociana białego, stanowi około 1/5 całej populacji światowej

Transmisję z Przygodzic oglądają corocznie setki tysięcy internautów, dosłownie z całego świata. Największe ilości obserwatorów są oczywiście z Polski, kolejne największe ilości pochodzą z: Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Szwecji. Jak widać, są to kraje z dużą liczbą Polaków, cieszących się obserwacjami skrzydlatego, nieformalnego symbolu Polski. Na stronę zaglądają też pojedynczy użytkownicy z krajów tak egzotycznych, a czasem nieznanych, jak: Bhutan, Eswatini, Mikronezja, Nowa Kaledonia, Saint Pierre i Miquelon, Surinam, czy Wyspy Turks i Caicos.


Dziękujemy, że przeczytałeś ten artykuł. Twój czas spędzony na Faktach Kaliskich jest dla nas najlepszym podziękowaniem za naszą pracę. Czym jeszcze możemy Cię zainteresować oprócz powyższego artykułu?

Wydawcą portalu faktykaliskie.info jest Fundacja Reakcja z siedzibą w Kaliszu. Z naszym zespołem prowadzimy dla Ciebie łącznie 5 różnych marek. Fakty Kaliskie już znasz. Poznaj pozostałe:

Telewizja Kalisz

Jako Telewizja Kalisz działamy na różne sposoby. Prowadzimy kanał telewizyjny w sieci Vectra i Multimedia. Jesteśmy w pierwszej 15 najpopularniejszych programów TV w tych sieciach. Mamy też możliwość emitowania własnych materiałów w sieci ogólnopolskiej, z dostępem do 2,5 mln abonentów. Prowadzimy też konto na You Tubie (10 tys. subskrybentów) dla  widzów z poza sieci tych dwóch operatorów, a nawet TikToka. Mamy tam już ponad 20 tysięcy najmłodszych widzów. Obserwuj Telewizję Kalisz w socialmediach:

TikTok    YouTube

A jeśli trzeba technicznie i merytorycznie jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia transmisji telewizyjnej w jakości HD z każdego miejsca w Polsce. Mamy dwie maszyny emisyjne TriCaster i osiem kamer HD. 

I to właśnie od programu telewizyjnego zrodziła się nasza czwarta marka i zupełnie nowa gałąź działalności. 

Wylogowani

Dla ogólnopolskiej widowni Vectry i Multimedia Polska wyprodukowaliśmy program przygodowy "Wylogowani. Survival Challenge". W skrócie było tak: z grupą sześciu śmiałków wyjechaliśmy na sześć dni do lasu. Nie mieliśmy ze sobą jedzenia, schronienia czy jakiegokolwiek kontaktu ze światem zewnętrznym. A w lesie jak to w lesie, i wilki, kleszcze, komary, i burza. I wielka satysfakcja z tego, że daliśmy radę. Przetrwaliśmy. Poznaliśmy dobrze uroki lasu, trochę survivalowych sztuczek, ale przede wszystkim siebie, to na co nas stać.

"Wylogowanych" reklamowaliśmy hasłem: to więcej niż program i więcej niż przygoda. Dokładnie tak właśnie jest.  Bo teraz to już nie tylko program, ale realne leśne obozy, organizowane również zimą dla młodszych i starszych, zabieramy ich do pięknego lasu w sąsiedztwie urokliwego Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i tam pomagamy im poznać naturę lasu, ale i poznać własną naturę. "Wylogowanych" w naszym lesie przybywa, a to dopiero początek tej przygody.  Śledźcie ich m.in. na Facebooku/Wylogowani 

oraz na TikToku   YouTube

Najlepsze z Kalisza

A gdy już wytrzepiemy z siebie wszystkie kleszcze, sosnowe igiełki i wrócimy z lasu do miasta, to  ogarniamy nowe produkty w naszym sklepie internetowym najlepszezkalisza.pl. Mamy pamiątki, śmieszne gadżety i całkiem na poważnie produkty związane z naszym miastem. Wpadajcie tam czasem, może znajdziecie coś dla siebie: najlepszezkalisza.pl

Fundacja Reakcja

Między działalnością medialno - leśną prowadzimy naszą fundację. W "Reakcji" zajmujemy się m.in. promocją zdrowego i aktywnego trybu życia, propagowaniem aktywności społecznej, dobrych relacji międzyludzkich i międzypokoleniowych, promocją lokalnego biznesu A do wypełniania tych misji idealnie służą i nasze media i las. Więcej o fundacji znajdziecie tutaj: fundacja-reakcja.pl

Podsumowując... prowadzimy dla Was pięć różnych marek, z różnych dziedzin życia. Razem możemy się uczyć, informować, bawić i rozwijać.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: KaliszaninTreść komentarza: Linię kolejową CPK to niech sobie wybuduje przez Wolicę - to go tam chłopi na widłach wyniosą. Szkodnik taki sam jak ten ruski agent maciora, ale parcie do koryta to ma przeogromne - widać do dokładnieData dodania komentarza: 23.11.2024, 16:49Źródło komentarza: W Sejmie o Kaliszu. „Paskudne łapy”, „mój projekt jest lepszy”Autor komentarza: ha ha haTreść komentarza: jeszcze poseł z Wolicy wybuduje im tam linię kolejową CPK - i to wszystko dla ich dobraData dodania komentarza: 23.11.2024, 16:45Źródło komentarza: Wznoszą się mury. Nowe biurowce na granicy z KaliszemAutor komentarza: wyborca PiS-uTreść komentarza: A ja chcę, żeby Autostrada A2 przebiegała przez Kalisz - to jest skandal, że przez Kalisz nie przebiega Autostrada A2 i nie łączy go z Toruniem i z lotniskiem CPK / SrePepeKa !!!Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:54Źródło komentarza: W Sejmie o Kaliszu. „Paskudne łapy”, „mój projekt jest lepszy”Autor komentarza: EstebanTreść komentarza: To jest właśnie ograniczone umysłowo myślenie wyborców KO. Jak ktoś śmie wytknąć im butę i niekompetencję to od razu musi być z PIS-u. Mam gdzieś PiS, nie głosuję już od dawna w wyborach partyjnych. Jeśli jesteś wyborcą blondyny to po prostu przeproś za to jaką osobę wprowadziłeś do Sejmu.Data dodania komentarza: 23.11.2024, 15:33Źródło komentarza: W Sejmie o Kaliszu. „Paskudne łapy”, „mój projekt jest lepszy”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama