Miejsc parkingowych zawsze jest mniej niżby chcieli tego kierowcy, tym bardziej ważne, by nie zajmowały ich porzucone auta. A takich w Kaliszu było sporo. Straż Miejska znalazła w końcu na to sposób, oznaczała takie auta, a jeśli to nie pomogło, to pojazd był usuwany na koszt właściciela.
W ten sposób udało się z przestrzeni publicznej wywieźć kilkadziesiąt starych aut. Praca ta będzie kontynuowana, włącznie z pojazdami „osobistymi” jak motor, rower czy hulajnoga. Miasto Kalisz ogłosiło przetarg w tej sprawie.
Przedmiotem zamówienia jest realizacja usługi w zakresie usuwania pojazdów z drogi na terenie miasta Kalisza i ich przechowywanie na parkingu strzeżonym zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym. – czytamy w zamówieniu publicznym.
Dalej urzędnicy podają kilka istotnych warunków:
- dysponowanie parkingiem zlokalizowanym w granicach administracyjnych miasta Kalisza lub w odległości nie większej niż 10 km od jego granic
- przyjmowanie usuniętych pojazdów całą dobę we wszystkie dni tygodnia, także w dni wolne od pracy, niedziele i święta;
- naliczanie opłat za każdą zakończoną dobę parkowania pojazdu, od chwili umieszczenia pojazdu na parkingu;
- przechowywanie pojazdu na parkingu do czasu jego odbioru przez właściciela lub osobę upoważnioną do odbioru lub przez Zamawiającego;
Porzucone auta będą usuwane na zlecenie Straży Miejskiej. Stawki karne za przechowywanie takiego pojazdu ustala Rada Miasta. Nowa umowa ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 do końca 2024 roku.
Napisz komentarz
Komentarze