Siatkarki Energa MKS Kalisz z medalami Letniej Uniwersjady

Polskie siatkarki wywalczyły brązowe medale 31. Letniej Uniwersjady, której gospodarzem jest chińskie Chengdu. Swoje cegiełki do tego sukcesu dołożyły trzy zawodniczki Energa MKS Kalisz – Alicja Grabka, Aleksandra Rasińska i Karolina Drużkowska.

Biało-czerwone zagrały w Chinach w składzie opartym na siatkarkach występujących na co dzień w klubach TAURON Ligi. W tym gronie obecne były trzy zawodniczki Energa MKS Kalisz. Kapitanem drużyny i podstawową rozgrywającą była Alicja Grabka, zaś rolę „szóstkowej” atakującej pełniła Aleksandra Rasińska. Na parkiecie z ławki rezerwowych pojawiała się natomiast przyjmująca Karolina Drużkowska. Zespół poprowadził były szkoleniowiec kaliskiej ekipy, Jacek Pasiński.

Jego podopieczne zaczęły rywalizację od porażki 2:3 z Brazylią, mimo że prowadziły po dwóch setach. Potem jednak pokonały 3:1 Tajwan, dzięki czemu zapewniły sobie awans do ćwierćfinału. W nim rozegrały kapitalne spotkanie, zwłaszcza w obronie i w kontrataku, przeciwko faworyzowanym Włoszkom, ogrywając je 3:1. W ten sposób znalazły się w najlepszej czwórce turnieju.

Drogę do finału polskim siatkarkom zamknęły gospodynie z Chin, z którymi przegrały 0:3. W meczu o trzecie miejsce podopieczne trenera Pasińskiego wzięły jednak rewanż na Brazylijkach. Choć pierwszego seta niedzielnej potyczki przegrały do 12, to w kolejnych były już lepsze, pozwalając rywalkom na zdobycie odpowiednio 23, 21 i 20 punktów. W decydującym o medalu starciu najlepszą punktującą w polskiej drużynie, obok Weroniki Szlagowskiej, była Aleksandra Rasińska. Obie siatkarki zgromadziły po 21 oczek.

Po tym pierwszym secie zeszła z nas presja, a później już jakoś poszło. Czasami taki pierwszy set musi się wydarzyć. Mecz z Chinkami sprowadził nas na ziemię i ten brąz cieszy niezmiernie. Jestem bardzo dumna z drużyny. Dla nas było to fajne doświadczenie, bo przeżyłyśmy niesamowite emocje, było dużo kibiców i zespoły z całego świata. Teraz wszystkie takie nowe doświadczenie możemy sobie dopisać do naszych CV – mówiła po ostatnim pojedynku Aleksandra Rasińska.