Pierwsze pytanie jest dość ogólne, ale istotne. Proszę ocenić na skali od 1 do 5 Pana(i) zadowolenie z warunków życia w Kaliszu.
W pierwszym badaniu (luty ’23) odpowiedź zadowolony i raczej zadowolony zaznaczyło ponad 55% ankietowanych, stopień zadowolenia wzrósł do 59% w badaniu powtórzonym we wrześniu. W lutym zdecydowanie niezadowolonych było tylko 3,84%. Najbardziej „niezadowoleni” mieszkańcy byli w lipcu (5% zdecydowanie niezadowolonych, 11% raczej niezadowolonych.
Ankieterzy pytali też „Czy wciągu ostatnich 5 lat zauważył(a) Pan(i) istotne zmiany w rozwoju Kalisza?”
Po kilku pytaniach nt. rozwoju miasta, gdzie większość odpowiedziała m.in., że Kalisz rozwija się w podobnym tempie, co inne miasta tej wielkości, pada w końcu pytanie o ocenę prezydenta Krystiana Kinastowskiego.
W ostatnim cyklu badania, w październiku 2023 dobrze i raczej dobrze oceniało prezydenta 55% ankietowanych, ani dobrze ani źle 29%, bardzo źle 6% i raczej źle 9 proc. Jest też porównanie obecnej kadencji prezydanta do jego poprzednika.

Dalej ankietowani pytani są o sfery życia publicznego, w których w ostatnich latach zaszły największe zmiany. Tutaj aż 80 procent wskazało infrastrukturę (drogi i chodniki), 56% stwierdziło, że zieleń miejska, 35% wizerunek miasta.
.png)





.png)
Jest też wątek powstania Uniwersytetu Kaliskiego.

Ankieterzy pytali też o atrakcje turystyczne w mieście. Tutaj kaliszanie wskazali, że warto odwiedzić głównie rezerwat archeologiczny na Zawodziu (35%) i park miejski (22%).
A najważniejsze sprawy do załatwienia w przyszłości w Kaliszu to zapewnienie dobrze płatnych miejsc pracy (61%), stworzenie nowych terenów zielonych (51%), walka ze smogiem (49%).
We wnioskach Instytutu Badań Samorządowych czytamy m.in., że większość mieszkańców jest zadowolona z życia w Kaliszu, a ich przekonanie o tym utrzymywało się przez cały rok.
Instytut Badań Samorządowych należy do Ogólnopolskiej Grupy Badawczej. Podobne badania ankietowe realizował m.in. dla Poznania, Częstochowy czy Gliwic i Radomia.
Napisz komentarz
Komentarze