piątek, 11 października 2024 23:55
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dwa kąpieliska zamknięte. "Sinice, śnięte ryby, nieprzyjemny zapach"

Pogarsza się sytuacja hydrologiczna w Wielkopolsce. Niski przepływ wód powierzchniowych oraz wysokie temperatury sprawiają, że w wodzie jest mniej tlenu, a to sprzyja rozwojowi sinic i wymieraniu ryb. Sinice pojawiły się w dwóch kolejnych jeziorach, przez co zamknięto popularne kąpieliska.
Dwa kąpieliska zamknięte. "Sinice, śnięte ryby, nieprzyjemny zapach"

Autor: Ostrow24.tv

Masywny rozwój sinic stwierdzono na jeziorze Słupeckim. Woda stała się tam niebieskozielona, a przy brzegach i zatokach tworzy się gruby kożuch sinic, który wydziela nieprzyjemny zapach. Wzdłuż linii brzegowej plażowicze znajdują coraz więcej śniętych ryb. 

Kontakt z sinicami może powodować wysypkę, rumień, gorączkę, biegunkę, wymioty, a czasem nawet drżenie mięśni i osłabienie. W razie dostania się do oczu sinice mogą wywołać zapalenie spojówek oraz gałek ocznych – ostrzega starostwo powiatowe w Słupcy. 

Woda na jeziorze Słupeckim nie nadaje się do użytku rekreacyjnego. Urzędnicy starostwa proszą też o powstrzymanie się od innych sportów wodnych na tym akwenie. 

Zachęcamy również do powstrzymania się od pływania sprzętem silnikowym, albowiem powoduje to unoszenie się biomasy z dna jeziora, co prowadzi do dalszego pogarszania się warunków panujących w jeziorze – informuje starostwo powiatowe w Słupcy.

Fatalny stan wody dotyczy jeszcze jednego zbiornika na pojezierzu Konińskim. Chodzi o kąpielisko na jeziorze Licheńskim. 

Informujemy, że w jeziorze Licheńskim pojawiły się sinice. W związku z tym, kąpielisko zostaje tymczasowo zamknięte do odwołania – ostrzega Gmina Ślesin.

Stan wód w Wielkopolsce monitorują służby ochrony środowiska. 

Brak opadów i wysokie temperatury powietrza wpływają niekorzystnie na sytuację hydrologiczną w wielkopolskich rzekach i jeziorach, powodując spadek zawartości tlenu rozpuszczonego w wodzie i pogarszając warunki umożliwiające przeżycie ryb. Niska zawartość tlenu jest tolerowana przez ryby tylko w krótkich okresach czasu, stąd też jego długotrwałe utrzymywanie się na niskim poziomie może powodować śnięcie ryb. – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu.

Sanepid zdjąć zakaz kąpieli z kąpieliska "Szperek" w Przygodzicach. Po piątkowych ponownych badaniach wody uznano, że jej jakość poprawiła się na tyle, że z kąpieliska można korzystać bezpiecznie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 11°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1020 hPa
Wiatr: 8 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama