Konkurs na stanowisko dyrektora MOZK ogłaszany jest już po raz drugi w ciągu kilku ostatnich miesięcy. Temat budzi duże zainteresowanie w lokalnym środowisku. Jerzy Aleksander Splitt kierował tą instytucją od 1997 roku. Tymczasem w myśl przepisów dyrektorzy samorządowych nieartystycznych instytucji kultury – a do takich należy kaliskie muzeum – powołani na stanowiska przed 1 stycznia 2012 r. na czas nieokreślony, pozostają na zajmowanych stanowiskach nie dłużej niż 3 lata - do 1 stycznia 2015 r. Organ, któremu placówka podlega może powołać te same osoby na stanowiska dyrektorów na czas określony od 3 do 7 lat, bez przeprowadzania konkursu.
W przypadku trzech wielkopolskich muzeów, nad którymi nadzór sprawuje samorząd województwa, marszałek z tej możliwości skorzystał, oceniając pracę dyrektorów jako „wzorową”. Dyrektor kaliskiego Muzeum Jerzy Aleksander Splitt w tym gronie się nie znalazł, postanowił więc o swoje dotychczasowe stanowisko zawalczyć w ogłoszonym w październiku ubiegłego roku konkursie. Był najlepszy - jako jedyny uzyskał liczbę punktów przekraczającą wymagany próg 60% - i to jego kandydaturę zarekomendowano marszałkowi do akceptacji. Ostatecznie jednak pod koniec ubiegłego roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował o powierzeniu dotychczasowemu dyrektorowi „pełnienia obowiązków” tylko na czas określony – od 2 stycznia 2015 r. do czasu powołania dyrektora instytucji.
Jerzy Aleksander Splitt
Dlaczego kandydatura Splitta nie spodobała się Zarządowi Województwa Wielkopolskiego? Jak poinformowało naszą redakcję Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego, „koncepcja programowa, jaką przestawił kandydat nie gwarantuje efektywnego rozwoju Muzeum”. - Ogłoszeniu wyżej wspomnianego konkursu na dyrektora kaliskiego Muzeum towarzyszyła intencja zmiany sytuacji tej placówki, w szczególności uatrakcyjnienia działalności merytorycznej oraz zintensyfikowania promocji instytucji, która, pomimo dużego potencjału (siedziba oraz cztery oddziały terenowe) słabo zaznacza swą obecność zarówno w Kaliszu, jak i w Wielkopolsce – czytamy w odpowiedzi Biura Prasowego. – Odzwierciedleniem tego są przede wszystkim relatywnie niska frekwencja roczna (biorąc pod uwagę wielkość i związane z tym możliwości instytucji), a w konsekwencji niskie przychody własne z działalności statutowej. Kierowane ze strony organizatora Muzeum uwagi dotyczące konieczności podjęcia przez dyrektora Splitta stosownych kroków, zmierzających do zmiany wizerunku zarządzanej przez niego instytucji, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Autorska koncepcja programowo-organizacyjna Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu, przedłożona w ramach postępowania konkursowego przez startującego w konkursie dyrektora Splitta, nie gwarantuje niezbędnych zmian, zdecydowanie zaś pozwala sądzić, że obecna, niekorzystna sytuacja Muzeum, zostanie utrwalona. Potwierdzeniem takiego przekonania jest zasługująca na negatywną ocenę działalność Muzeum w pierwszych miesiącach roku bieżącego, czyli w czasie, w którym Pan Aleksander Splitt pełnił i pełni nadal, obowiązki dyrektora Muzeum.
Być może nowy szef Muzeum wyłoniony zostanie w kolejnym, ogłoszonym w środę konkursie. Kandydaci muszą mieć wykształcenie wyższe magisterskie w dziedzinie związanej z działalnością podstawową muzeum (archeologia, etnografia, historia sztuki, historia, kulturoznawstwo, zabytkoznawstwo lub pokrewne), i przynajmniej pięcioletnie doświadczenie zawodowe na stanowiskach kierowniczych.
Przypomnijmy, że konkurs na stanowisko dyrektora ogłoszono także w Centrum Kultury i Sztuki. Obie oferty pracy dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu TUTAJ
Mirosława Zybura, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze