W momencie kiedy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie powstawało budziło wiele obaw i kontrowersji. Po dwudziestu latach placówka wtopiła się krajobraz miasta a jej wychowankowie często znajdują zatrudnienie w lokalnych firmach.
- Kształci się u nas młodzież, która z różnych względów pogubiła się w życiu, która zew względu na sytuacje rodzinną nie miała warunków do nauki. Tutaj może zdobyć wykształcenie i zawód – powiedział Krystian Piasecki, komendant OHP w Pleszewie.
W OHP w Pleszewie zawód zdobywa młodzież z 7 województw. W sumie 220 osób w tym 150 ma możliwość mieszkania w bursie. Każdego roku edukację kończy ok. 100 osób.
- Kształcimy w wielu kierunkach. Nasza młodzież zdobywa wykształcenie jako stolarz, fryzjer, murarz - tynkarz, cukiernik, kucharz ale i ogrodnik, krawiec, tapicer, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, pracownik pomocniczy obsługi hotelowej. Praktyki odbywają w firmach na terenie Pleszewa oraz ościennych powiatów – dodała Wiesława Wawrowska z OHP w Pleszewie.
Z okazji jubileuszu odsłonięto tablicę upamiętniającą stacjonujących w obecnej siedzibie OHP żołnierzy. Przed laty teren ośrodka był koszarami.
"Na chwałę Tym co służyli, w dowód uznania Tym co służą, ... byśmy pamiętali" – tablica to podziękowanie
- Powstańcom Wielkopolskim, a następnie 12 Pułkowi Strzelców Wielkopolskich i 70 Pułkowi Piechoty: 1919 - 1939
- 12 Pułkowi Piechoty:1945- 1951
- 156 i 20 Pułkowi Artylerii Przeciwpancernej: 1951 - 1993
- jak głosi napis na tablicy!
Medale i podziękowania trafiły do osób, które od lat współpracują i wspierają OHP w Pleszewie: m. in. Andrzeja Grzyba, posła do Parlamentu Europejskiego, Andżeliki Możdżanowskiej, senator RP, Piotra Walkowskiego i Wojciecha Ziemniaka, posłów RP, Krzysztofa Grabowskiego, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Mariana Adamka, burmistrza Pleszewa oraz Michała Karalusa, starosty pleszewskiego.
Medale otrzymali też nauczyciele i wychowawcy pracujący w OHP.
Uroczystości uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania oraz 16 Jarociński Batalion Remontu Lotnisk.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze