Starsze pokolenia ten serial pamiętają doskonale. Młodsze przynajmniej wie, kim był porucznik Borewicz.
40 lat minęło
Choć od rozpoczęcia produkcji „07 zgłoś się” minęło 40 lat, to do serialu wciąż wracają miliony Polaków. – 40 lat to jest taki dystans, który pozwala patrzeć inaczej. Ten serial jeszcze się nie zestarzał, a jednocześnie już nie jest taki nowy i tam jest taki trochę dziwny świat, trochę kosmiczny jak z „Gry o Tron”, trochę takiej fantazji. Jeżeli ktoś młody to uważnie ogląda, to tam może się dużo dowiedzieć – mówi Piotr K. Piotrowski, autor książki „07 zgłasza się: opowieść o serialu”. - Być może ci ludzie, którzy pamiętają tamte czasy chcą je sobie przypomnieć. W tym sensie, że ten serial jest zapisem ówczesnej rzeczywistości, gdzieś tam w tle tego PRL-u, ale dlaczego 20-, 30-letni ludzie to oglądają? Nie wiem. Być może chcą się dowiedzieć, jak to było – zastanawia się Bronisław Cieślak, odtwórca głównej roli w serialu „07 zgłoś się”.
„07 zgłoś się” cały czas najlepszy
„07 zgłoś się” jest do tej pory uznawany za jeden z najlepszych, o ile nie najlepszy serial z tego gatunku. - Ludzie zawsze interesowali się tą ciemną stroną życia, ponieważ zawsze fajnie jakieś mroczne, zbrodnicze działania obserwować – twierdzi Piotr K. Piotrowski. – Myśmy kręcąc te zdjęcia, nie mieli pojęcia, że robimy coś tak ponadczasowego, coś co zostanie w pamięci, co po latach będzie dowodem zaświadczającym o tej rzeczywistości. No kręciliśmy sobie jakiś tam komercyjny, skromny serialik – wspomina odtwórca roli porucznika Borewicza w „07 zgłoś się”.
Serialowa wpadka
Cytaty z tego serialu wierni fani pamiętają do dziś, a muzykę potrafi rozpoznać niemal każdy. Wielu również wie, że wokalistą, który nucił w tym utworze był Grzegorz Markowski. Z tym, że w napisach końcowych widniał on nie jako Grzegorz, a Ryszard. - Prawdopodobnie mimo tej wpadki, dzięki właśnie tej wokalizie, Grzegorz Markowski został wokalistą zespołu Perfect – zdradza autor książki „07 zgłasza się: opowieść o serialu”.
Takich ciekawostek dotyczących serialu, postaci porucznika Borewicza, czy nawet prywatnego życia Bronisława Cieślaka kaliszanie mogli wysłuchać dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej. - Zazwyczaj pretekstem do takich spotkań jest premiera książki, a jak jest premiera książki to zapraszamy autorów. A jeżeli jest to możliwe i są to książki dotyczące współczesności, to chcemy również zapraszać bohaterów, a w tym przypadku było to spotkanie interesujące dla wielu pokoleń – wyjaśnia Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Książka pt. „07 zgłasza się: opowieść o serialu” to możliwie pełna historia produkcji, która powstawała od 1976 do 1987 roku. W tym czasie nakręcono 21 odcinków. Głównym reżyserem, a także współautorem scenariusza tego serialu był nieżyjący już Krzysztof Szmagier.
Ewelina Samulak-Andrzejczak, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze