Urodzony w 1861 roku w Kaliszu Stefan Szolc-Rogoziński był organizatorem i kierownikiem pierwszej polskiej wyprawy naukowej do Afryki Zachodniej, odbytej w latach 1882-1885 wraz z Klemensem Tomczekiem i Leopoldem Janikowskim. Ich śladami podążali uczestnicy Expedition Africaine Rogoziński "Vivat Polonia 2016", wyprawy która została wyróżniona Flagą nr 112 amerykańskiego The Explorers Club przyznawaną najciekawszym przedsięwzięciom podróżniczo-badawczym z całego świata.
W realizację projektu mającego upamiętnić i spopularyzować postać podróżnika S. Szolc-Rogozińskiego, włączył się także Kalisz. Podczas wyprawy, w miejscowości Limbé w Kamerunie, gdzie przed ponad 130 laty mieściła się baza uczestników wyprawy, została umieszczona, współfinansowana przez Miasto, tablica przypominająca urodzonego w Kaliszu patriotę i wizjonera, kierownika pierwszej polskiej ekspedycji do Afryki.
Maciej Klósak przy tablicy upamietniającej wyprawę kaliskiego podróżnika
- Zależało mi na przejściu jego śladami, aby go w końcu zrozumieć i docenić. I zacząć go promować, bo jest do "obróbki" idealny, nie tylko jako postać historyczna, ale przede wszystkim jako wzór dla młodych - idealista, ale pragmatyk, wizjoner i patriota. Nie szukajmy dobrych wzorców daleko, skoro najlepszy "polski Indiana Jones XIX wieku" jest tak blisko – mówił w rozmowie z PAP na portalu gazeta.pl Maciej Klósak, organizator wyprawy. - Wyprawy Expedition Africaine Rogoziński "Vivat Polonia 2016" i "Kamerun 2014", którymi miałem przyjemność kierować, wpisują się w promocję dokonań Rogozińskiego, choć same w sobie były wyprawami historycznymi.
Działania podróżników wpisują się w przygotowania do zaplanowanych na 2017 rok - w 135. rocznicę wyprawy - obchodów Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego.
MIK, M. Pastuszak, fot. Paweł Warliński, Maciej Klósak
Napisz komentarz
Komentarze