Po wojnie obchody Święta Pracy stały się wielką manifestacją siły PZPR. Święto Pracy było wielkim, ogólnopaństwowym rytuałem, a udział w nim był przymusowy. Władza dbała, aby obchody były masowe, w zakładach szykanowano osoby uchylające się od uczestnictwa, grożono zwolnieniem z pracy i innymi konsekwencjami. W zamian jednak dbano o to, by pochodom towarzyszyły atrakcje w postaci festynów i kiermaszów, na których można było nabyć deficytowe towary.
Nie inaczej było w Kaliszu. Pierwsza manifestacja z okazji Święta Pracy odbyła się w naszym mieście dokładnie 120 lat temu, kiedy to 1 maja 1900 r. 28 robotników fabryki fortepianów Arnolda Fibigera zorganizowało pochód robotniczy, połączony ze strajkiem i wiecem w pobliskim Lesie Winiarskim.
Najstarsze zdjęcia, jakimi dysponuje kaliskie Archiwum Państwowe pochodzą sprzed ponad pół wieku – lat 1953 – 55. Dla niektórych to być może zbyt odległa historia, ale kolejne zbiory dotyczą już końcówki lat 60, a ostatnie zdjęcia – roku 1976. Kto wie, być może na niektórych fotografiach czytelnicy portalu faktykaliskie.pl rozpoznają siebie lub swoich bliskich?
MIK, fot. zbiory Archiwum Państwowego w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze