Dlaczego biało-czerwone? Być może początków należy szukać w legendzie o Lechu. Założyciel państwa Polan, w czasie jednej ze swoich wędrówek, zobaczył na tle zachodzącego na czerwono słońca drzewo, na którym znajdowało się gniazdo, a na nim piękny biały orzeł z rozłożonymi skrzydłami. Widok tak zachwycił Lecha, że postanowił osiąść w tym właśnie miejscu – obecnie Gnieźnie – a w swoim herbie umieścić orła. Oczywiście na czerwonym tle. Legenda legendą. Pewne jest, że biało-czerwone barwy towarzyszą nam od zawsze. – Widzimy je np. podczas koronacji Przemysła II czy Władysława Łokietka. Pojawiają się także podczas bitwy pod Grunwaldem, kiedy pod biało-czerwoną flagą walczyło rycerstwo polskie – mówi Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Czerwony stał się kolorem królów. Świadczył o dostojeństwie i wysokiej pozycji. Zawsze towarzyszył mu biały orzeł. Bez względu na koleje losu państwa polskiego te dwa kolory miały symboliczne znaczenie. Dawały poczucie jedności. – Po raz pierwszy jako takie zostały zauważone 3 maja 1792 roku – dodaje Grażyna Schlender. - W dniach uchwalania Konstytucji kobiety na białych sukienkach nosiły czerwone kokardy, zaś mężczyźni zakładali białe szarfy na czerwonych kamizelkach. To świadczyło o tym, że w narodzie polskim jest jakaś świadomość tego, że kolory biały i czerwony są ważne i towarzyszą nam w wyjątkowych sytuacjach.
Biały i czerwony jako barwy narodowe oficjalnie określił Sejm Ustawodawczy w 1 sierpnia 1919 roku. Wtedy też przyjęto kształt polskiej flagi, która wywieszana jest przy okazji najważniejszych świąt narodowych na wszystkich budynkach administracji państwowej. – Zgodnie z wytycznymi flagi na urzędach muszą pojawić się do godziny 8.00 rano w dniu, w którym przypada święto – wyjaśnia Elżbieta Zmarzła, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Kaliszu. – W naszym mieście robimy to dzień przed. Na ratuszy są wywieszane cztery flagi, a na Villi Calisia i budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Kościuszki dwie.
Biało-czerwone pojawiają się także na naszych domach: w czasie majowych świąt, ale też przy okazji 8 maja, czyli dnia zakończenia II wojny światowej, 15 sierpnia z okazji Dnia Wojska Polskiego czy 11 listopada w Święto Niepodległości. Tradycyjnie też w momencie ważnych, bieżących wydarzeń politycznych czy historycznych oraz sportowych. Oczywiście kiedy o medale walczą „biało-czerwoni”. Wtedy w barwy narodowe przyozdabiamy nasze pojazdy, częściej wybieramy garderobę w tych barwach, a nawet makijaże.
2 maja obchodzimy Święto Flagi Państwowej. Dzień biało czerwonej został uchwalony przez Senat RP 12 lutego 2004 roku. Dziś przypada też Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze