Pierwszego dnia matur, 2 maja uczniowie zdawali język angielski i literaturę angielską, a także ekonomię. Ostatnim egzaminem, który odbędzie się 20 maja będzie inny język nowożytny. W „Kościuszce” większość młodzieży zdecydowała się na niemiecki. Abiturienci zmierzą się też z biologią, chemią oraz fizyką.
Więcej nauki
Idea międzynarodowej matury zrodziła się w Szwajcarii już w latach 60. ubiegłego stulecia.
Na program International Baccalaureate, w skrócie IB składa się dwuletni kurs, który kończy się egzaminem dojrzałości uznawanym na całym świecie. Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim. II LO w Kaliszu, jako jedna z trzech szkół średnich w Wielkopolsce, przystąpiła do programu trzy lata temu. - Jest to program bardzo ambitny, dosyć rygorystyczny. W ciągu całego okresu przygotowania do matury uczniowie muszą wykonać bardzo dużo różnych zadań i projektów – mówi koordynatorka matur IB w Kaliszu, Alina Rzepiak. Potwierdzają to sami uczniowie, którzy przyznają, że ostatnie dwa lata całkowicie poświęcili nauce, a szczególnie doskonaleniu umiejętności językowych. - Absolwenci liceum, którzy przystąpili do tego egzaminu, spędzali średnio o dwie, trzy godziny więcej w szkole, niż ich rówieśnicy. Bywa tak, że zaczynali zajęcia o 7.00, a kończyli o 16.00, podczas gdy uczeń w zwykłej szkole zazwyczaj zaczyna o 8.00 i kończy przed 15.00. Poza tym uczniowie IB mają więcej ćwiczeń doświadczalnych, szczególnie z przedmiotów przyrodniczych – mówi Maria Gil-Żubrowska, dyrektorka II LO.
Otwiera drzwi uczelni na całym świecie
W Kaliszu do matury międzynarodowej przystąpiło 12 z 14 uczniów, którzy wzięli udział w projekcie. Każdy z nich ma inną motywację. - Była to chęć spróbowania czegoś nowego. Chciałam przyjść do „Kościuszki”, pytaniem było tylko, jaką klasę wybrać. Kiedy usłyszałam o maturze międzynarodowej stwierdziłam, że to będzie coś ciekawego – mówi Joanna Ziemkiewicz, uczennica II LO, tegoroczna maturzystka. - Wybieram się na medycynę i stwierdziłam, że bardzo fajnie będzie zdawać maturę międzynarodową. Ona otworzy mi furtkę do innych uniwersytetów, które są na całym świecie – dodaje jej kolega Adrianna Bartosik.
Z maturą IB wiąże się wiele przywilejów. Oprócz otwartej furtki na uczelnie na całym globie, egzamin daje większe możliwości dostania się na prestiżowe studia w Polsce. - Ja zamierzam kontynuować naukę w Polsce, na Uniwersytecie Wrocławskim. Ta matura to dla mnie wyzwanie. Bardzo chciałam się sprawdzić i udoskonalić swój angielski – mówi Aleksandra Marecka.
Wolontariat warunkiem przystąpienia do matury
Matura międzynarodowa różni się od tradycyjnej. Uczeń wybiera po jednym przedmiocie z każdej z sześciu grup: język ojczysty/kurs literatury w języku angielskim, j. angielski lub inny język obcy nowożytny, nauki społeczne, nauki eksperymentalne, matematyka i informatyka oraz przedmioty artystyczne. Aby podejść do egzaminu, trzeba zaliczyć wcześniej przedmiot teoria wiedzy (związany z filozofią nauczania) oraz 150 godzin prac społecznych. – W przypadku naszych uczniów były to zajęcia zarówno w szkole, jak udział w imprezach charytatywnych organizowanych w mieście, np. dziewczęta oddały swoje włosy na peruki dla osób po chemioterapii. Uczniowie uczestniczyli ponadto w zajęciach artystycznych w Krakowie – wymienia Maria Gil-Żubrowska. - To tak zajęcia mające na celu rozwinięcie tężyzny fizycznej. Nasze uczennice reprezentowały szkołę podczas turnieju koszykówki.
Sesja egzaminacyjna maturzystów IB potrwa trzy tygodnie. Kryteria oceny są ściśle określone przez komisje egzaminacyjne w Cardiff w Wielkiej Brytanii. Także to, czego nauczyciele uczą się na warsztatach przedmiotowych IB. Szkoły realizujące program, poddawane są surowym zasadom akredytacji, która stanowi międzynarodowy znak jakości edukacyjnej placówek objętych programem.
Dziś tj. 4 maja w „Kościuszce” ruszyła rekrutacja kolejnych uczniów do klasy IB. Nabór potrwa do 18 maja.
MG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze