We wtorek, 20 maja zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie budżetu partycypacyjnego. Po raz pierwszy mieszkańcy miasta w sposób bezpośredni mieli okazję zaproponować inwestycje, które ich zdaniem są priorytetowe czy to dla poszczególnych dzielnic, czy dla Kalisza w ogóle. Wartość jednej inwestycji nie może przekroczyć kwoty 500 tys. zł. W przyszłorocznym budżecie Ratusz zabezpieczy na ich realizację w sumie 5 milionów złotych.
W imieniu kaliszan propozycje zbierali i zgłaszali ich przedstawiciele: rady osiedli i sołectw, Młodzieżowa Rada Miasta Kalisza, Miejska Rada ds. Osób Niepełnosprawnych, Rada Pożytku Publicznego i kluby radnych. W czwartek, 22 maja wszystkie je podliczono. - Ogółem zgłoszono 96 propozycji. Są one różnorodne, choć zdarza się, że kilka podmiotów zgłosiło taki sam postulat – mówi Dariusz Grodziński, wiceprezydent Kalisza. - Najczęściej we wnioskach mieszkańcy zgłaszają potrzebę stworzenia kolejnych miejsc rekreacyjno-sportowych: siłowni zewnętrznych, boisk, placów zabaw, skateparku, parku linowego, terenów zielonych. Postulują budowę lub remonty dróg i chodników, zamontowanie dodatkowego oświetlenia ulicznego czy rozszerzenie monitoringu miejskiego.
Zgłoszono także projekty z zakresu opieki społecznej - profilaktyki zdrowotnej i rehabilitacji, a także edukacyjne i z dziedziny kultury. Teraz wszystkie przekazane zostaną do merytorycznych wydziałów Urzędu Miejskiego i poddane weryfikacji pod względem formalnym i finansowym. - Zgodnie z procedurą, 5 czerwca podamy do publicznej wiadomości listę zakwalifikowanych projektów. Cały czas pracujemy także nad formułą głosowania, tak by było ono sprawiedliwe i zgodne z oczekiwaniami społecznymi – dodaje Dariusz Grodziński.
O ile zajdzie taka konieczność, w najbliższych dniach pracownicy Urzędu Miejskiego będą kontaktować się z autorami projektów w celu uzyskania szczegółowych informacji.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze