Jakub prawo jazdy ma od roku. Kształci się na mechanika samochodowego – motoryzacja to jego pasja. Jak kilkudziesięciu innych uczestników w turnieju musiał zmierzyć się między innymi z tzw. testem Stewarta. Polega on na przejechaniu specjalnie wytyczonej trasy samochodem wyposażonym w nieruchomy talerz i umieszczoną w nim piłeczkę tak, aby nie wypadła z talerza. Wszystko oczywiście na czas. Ćwiczenie to wymusza na kierowcy płynną, delikatną jazdę, która na drodze przekłada się na umiejętność jazdy w sposób dynamiczny, jednak zapobiegający powstawaniu poślizgu. Zadanie opracował 3-krotny Mistrz Świata Formuły 1 - Sir Jack Stewart. – Trzeba się wykazać doświadczeniem za kierownicą, bo to nie lada wyzwanie jazda z talerzem i piłeczką. Najtrudniej było na slalomach – przyznaje Jakub Pomorski Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Zdunach. – Ja jestem bardzo zadowolony. Mam prawdopodobnie trzeci najlepszy wynik. Zadanie ukończyłem w czasie 2 minut i 17 sekund. Najważniejsze, żeby wyczuć samochód – mówi nam Marcin Niemiec z Zespołu Szkół w Opatówku.
Drugim zadaniem praktycznym była jazda po wyznaczonym torze motorowerem. W turnieju wzięły udział 22. 3-osobowe drużyny. Jedną stanowiły dziewczęta. – Przygotowuję się do prawa jazdy i stwierdziłam, że udział w takim turnieju pozwoli mi udoskonalić zarówno wiedze jak i umiejętności. Zmotywowała nas również nasza nauczycielka – opowiada Jagoda Pawelec ze szkoły im. Ignacego Jana Paderewskiego prowadzoną przez Edukację w Lubaszu.
Wcześniej młodzież rozwiązywała test z przepisów ruchu drogowego, musiała także pokazać, że potrafi fachowo udzielić pierwszej pomocy. - Turniej organizujemy między innymi po to, by udowodnić, że wiedza o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, znajomość przepisów to nie tylko przymus szkolny, państwowy, ale może to być również rywalizacja i przyjemność – wyjaśnia Robert Werle, Prezes Automobilklubu Wielkopolski. - Kierujemy się znanym przysłowiem: Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Należy wpajać zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym już od najmłodszych lat, a później je rozwijać i utrwalać. Młodzież w wieku od 18-24 lat to w największej części sprawcy wypadków drogowych. Dochodzi do tylu tragedii, których można byłoby uniknąć gdyby nie brawura, zbyt duża prędkość, lekkomyślność – dodaje Stanisław Piotrowski, dyrektor WORD w Kaliszu.
Wielkopolski Finał XX Ogólnopolskiego Turnieju Motoryzacyjnego wygrało poznańskie Technikum Inżynierii Środowiska i Agrobiznesu. Zwycięska drużyna będzie reprezentowała nasze województwo w finale ogólnopolskim w Nowym Sączu.
Zespół Szkół Samochodowych w Kaliszu zajął 9. miejsce.
AG, fot. autor, wideo: Piotr Jankowski
Napisz komentarz
Komentarze